Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj pensia alimentara ..demisie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj pensia alimentara ..demisie

buna ziua am divortat prin acord iar incredintarea celor doi copii mi-a fost atribuita . fostul sot este asociat unic si administrator la o societate . prin hotarare mi s-a fixat o pensie alimentara de 30% din venituri ,,contabila societatii lui mi-a calculat o pensie de 3000 ron (calculat din dividente,nu are carte de munca) el nu vrea sa plateasca si spune ca isi va face carte de munca pe salariu minim.... apoi eu am lucrat in societatea lui mai bine spus am condus tot..acum ma forteaza sa-mi dau demisia..iar in legatura cu partajul mi sa spus ca nu am dreptul la societatea lui (cu toate ca eu i-am ales pina si numele)deoarece la data cind am infiintat_o nu eram casatoriti si totusi de 12 ani el dividendele societatii nu le-a ridicat niciodata iar contabila mi-a spus ca le-a reportat ...am dreptul la ceva s-au nu????? va rog mult un raspunssssssssssss
dolores32, utilizator
Dividendele nu sunt venituri ce au caracter de continuitate, prin urmare, nu sunt retinute in vederea calcularii pensiei de intretinere.
Cu privire la bunurile din societate, aveti dreptul acestora, daca ati contribuit cu sume de bani la cumpararea lor.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
complicata speta dvs. aveti sanse daca va angajati un avocat.