Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... comision de risc
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

comision de risc

Buna ziua!
In data de 11 08.2010, am inaintat o cerere catre bcr prin care am solicitat eliminarea comisionul de risc (60 lei/luna) aferent unui credit contractat in anul 2007. Conform art 36 din oug 50/2010 acest comision nu mai poate fi perceput incepand cu 21.06.2010.
In data de 16.08.2010 am primit un email prin care mi s-a comunicat ca ” la solicitarea mea de a fi informat despre aplicarea oug 50” banca este obligata ca pana la 21.09.2010 sa puna in aplicare prevederile acestei ordonante, fara sa mi se raspunda concret la cererea mea.
Ma pot adresa Oficiului pt. protectia consumatorului?Este o incalcare a oug 50?
Trebuie sa astept termenul de 90 zile care reprezinta termenul limita de aplicare a oug, sau erau obligati sa elimine acum acest comision?
gheorghe ferastrau, utilizator
Interesant , si eu platesc 60 lei lunar, la un credit de nevoi personale de 20.000lei.
Cine ne dau si noua un raspuns?
Luni ma duc la banca si depun o cerere de reactualizare a contractului, prin sms am fost chemat intre 13-19 septembrie, dar eu vreau sa urgentez.
Dupa 4 ani in care am platit ratele la termen, SA SCADA SI COMISIONUL DE RISC, corect ,nu??
Adrian Berdila, Consultant resurse umane