Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Autorizatie de constructie

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti ce anume trebuie sa fac.
In septembrie expira autorizatia de constructie(a mai fost prelungita o data).
Tin sa mentionez : constructia este ridicata,exteriorul este gata,alimentarea cu gaz,curent,toate utilitatile.
Se lucreaza la interior (finisaje) si noi aproxim ca o sa mai dureze inca un an.
Ce trebuie sa facem?Mai este nevoie de o noua autorizatie?
Trebuie facut altceva? Sunt cam nedumerita.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Trebuie obtinuta o noua Autorizatie de construire.
Constructia este acoperita? Banuiesc ca da, daca se lucreaza la finisaje.
Aveti usi si ferestre exterioare montate? Aveti compartimentarile interioare executate?
Daca le aveti pe acestea, puteti face receptia finala si fara finisaje interioare(pardoseli, faiante, usi, bai amenajate);)
Daca nu sunteti la acest stadiu...alta autorizatie
LEGEA Nr. 50 din 29 iulie 1991
Art. 7
(6)Neînceperea lucrărilor ori nefinalizarea acestora în termenele stabilite conduce la pierderea valabilităţii autorizaţiei, fiind necesară emiterea unei noi autorizaţii de construire. În situaţia în care caracteristicile nu se schimbă faţă de autorizaţia iniţială, se va putea emite o nouă autorizaţie de construire, fără a fi necesar un nou certificat de urbanism.
(7)Prin excepţie de la prevederile alin. (6), în cazul justificat în care lucrările de construcţii nu pot fi începute ori nu pot fi executate integral la termenul stabilit, investitorul poate solicita autorităţii emitente prelungirea valabilităţii autorizaţiei cu cel puţin 15 zile înaintea expirării acesteia. Prelungirea valabilităţii autorizaţiei se poate acorda o singură dată şi pentru o perioadă nu mai mare de 12 luni.
doina_manuela, utilizator