avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... iIMPRUMUT BCR
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

iIMPRUMUT BCR

In sept 2007 am luat de la BCR un imprumut de 84000euro pe un termen de 25 ani cu dobanda fixa in primul an (6.7%), pentru creditul respectiv am pus ipoteca pe casa.Am primit un desfasurator pe toata perioada de rambursare in care aveam stipulata o rata lunara de 630 euro.
In sept 2008 mi s-a comunicat ca rata mea lunara va fi 833 euro(10.4%)
OUG 50/2010 ma poate avantaja intr-un fel?
Exista o posibilitate sa platesc dobanda initiala de 6.7%, de care am fost ininformata la contractarea creditului
Cel mai recent răspuns: Andra Denise Dinca , Avocat 13:43, 21 August 2010
Da.Mergeti la OPC si faceti plangere pentru faptul ca nu ati fost notificat cu privire la schimbarea dobanzii.:)
Pai chiar dvs. specificati faptul ca dobanda a fost fixa doar in primul an!
In acest caz, dupa un an de zile, dobanda se recalculeaza la fiecare 6 luni (sau dupa cum este stipulat in contract) in functie de indicele EURIBOR, rata urmand sa creasca sau sa scada in functie de acest indice, respectiv dupa cum creste sau scade dobanda raportata la indicele EURIBOR.
Eu va sfatuiesc sa cititi cu atentie contractul pentru a vederea ce clauze sunt prevazute acolo.
Banca niciodata nu va stipula in contract pana unde anume poate sa varieze. Prin urmare intinderea obligatiilor nu este cunoscuta. Desi ulterior se stabileste DAE in val de X. Mergeti la OPC si solicitati anularea tuturor clauzelor abuzive conform Legii 193/2000. :)

de ce la opc? mergeti direct la politie!

www.avocatnet.ro/content/for...
gigelin a scris:


de ce la opc? mergeti direct la politie!

www.avocatnet.ro/content/for...



La politie pentru ce???:O

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare credit imobiliar Mihai D. Codreanu Mihai D. Codreanu am un credit ipotecar in valoare de 45000 de euro - luat in anul 2008 cu rata fixa. DAE este de 8,75%. tinand cont ca BNR a scazut dobanda de referinata de ... (vezi toată discuția)
Credit ipotecar la banca florenta_22 florenta_22 In primul an am avut rata fixa 302 euro/ luna, am \"prins\" o oferta cu dobanda curenta de 5.8 %/an, in anul urmator-2009 ne-a crescut rata la 446 euro/luna,cu ... (vezi toată discuția)
Care este marja? dimoftedumitrusebastian dimoftedumitrusebastian Imi cer scuze. Nu am fost destul de explicit. Comletez: Creditul a fost luat de la (Banca Care Rupe :O) in anul 2007 - Maxicredit cu ipoteca si prevede: ... (vezi toată discuția)