avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... clauza buclucasa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

clauza buclucasa

am cumparat o locuinta iar in contractul de vanzare cumparare este o clauza care spune ca pot vinde peste 5 ani de la cumparare.Acum as vrea sa vand si ar mai fi 3 ani pana la termenul din clauza , cum ar trebui sa procedez ca sa pot vinde acum? Locuinta este cumparata de la cfr.Multumesc.:">
Cel mai recent răspuns: Andra Denise Dinca , Avocat 23:40, 21 August 2010
Faceti in instanta o actiune prin care solicitati anularea clauzei abuzive.
Dar sigur a fost transferat si dreptul de proprietate?
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 August 2010
Andra Denise Dinca, Avocat
apelati la forma unui contract de schimb de imobile
nu puteti vinde pana nu expira termenul de cinci ani. stiati de clauza dinainte sa semnati contractul.
athe a scris:

nu puteti vinde pana nu expira termenul de cinci ani. stiati de clauza dinainte sa semnati contractul.


inalienabilitatea conventionala temporara este valabila numai daca se justifica un interes serios si legitim cum ar fi garantarea platii pretului, ori daca pretl s-a platit in intregime care ar mai fi interesul...prin urmare clauza este abuziva
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 August 2010
oti, utilizator
relidaniela a scris:

apelati la forma unui contract de schimb de imobile


Inteligent raspuns dar in aceasta situatie se poate aplica???:O

Alte discuții în legătură

Clauza de inalienabilitate in contractul de imprumut fara ipoteca licopodicum licopodicum In practica, clauza de inalienabilitate este intalnita foarte des in contractele de credit garantate cu o ipoteca asupra unui bun din patrimoniul debitorului. ... (vezi toată discuția)
Clauza inalienabilitate 15062013 15062013 Buna seara, Soțul meu a mostenit împreuna cu sora sa un apartament in urma decesului mamei. Inainte de căsătoria noastră, sora a ieșit din ... (vezi toată discuția)
Important .buna ziua , am si eu o intrebare. sora mea a gasit un apartament ... Laurentia409 Laurentia409 Buna ziua , am si eu o intrebare. Sora mea a gasit un apartament de cumparat de la biserica catolica . Apartamentul a facut parte dintr-un proiect al ... (vezi toată discuția)