Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... clauza buclucasa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

clauza buclucasa

am cumparat o locuinta iar in contractul de vanzare cumparare este o clauza care spune ca pot vinde peste 5 ani de la cumparare.Acum as vrea sa vand si ar mai fi 3 ani pana la termenul din clauza , cum ar trebui sa procedez ca sa pot vinde acum? Locuinta este cumparata de la cfr.Multumesc.:">
Faceti in instanta o actiune prin care solicitati anularea clauzei abuzive.
Dar sigur a fost transferat si dreptul de proprietate?
Andra Denise Dinca, Avocat
apelati la forma unui contract de schimb de imobile
nu puteti vinde pana nu expira termenul de cinci ani. stiati de clauza dinainte sa semnati contractul.
athe a scris:

nu puteti vinde pana nu expira termenul de cinci ani. stiati de clauza dinainte sa semnati contractul.

inalienabilitatea conventionala temporara este valabila numai daca se justifica un interes serios si legitim cum ar fi garantarea platii pretului, ori daca pretl s-a platit in intregime care ar mai fi interesul...prin urmare clauza este abuziva
oti, utilizator
relidaniela a scris:

apelati la forma unui contract de schimb de imobile

Inteligent raspuns dar in aceasta situatie se poate aplica???:O