avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu prenatal pentru absolventa master, in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu prenatal pentru absolventa master, in somaj

Buna ziua! Vin si eu cu o intrebare...Sunt insarcinata in 26 de saptamani, voi naste la inceputul lui decembrie. In iulie am absolvit masterul, mi-am bagat actele de somaj si urmeaza ca din luna octombrie sa primesc somaj. Mi s-a spus ca pot beneficia de concediu prenatal si apoi post-natal(cele 126 de zile). Din cate stiu, acesta se calculeaza luand in calcul venitul din ultimele 6 luni, daca eu intru de la 1 noiembrie in prenatal, cum mi se calculeaza, avand in vedere ca eu am fost studenta? Ce suma as lua? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:40, 23 August 2010
1. OUG 158/2005 spune:
Art. 8 - (1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj;
...
2. Indemnizatia de maternitate va fi de 85% din indemnizatia de somaj.
tudorvaleriu a scris:

1. OUG 158/2005 spune:
Art. 8 - (1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj;
...
2. Indemnizatia de maternitate va fi de 85% din indemnizatia de somaj.

Pai daca se calculeaza dupa veniturile din ultimele 6 luni, iar eu voi avea doar o luna de somaj, cum se procedeaza?
1. Din Normele de aplicare a OUG 158/2005:
Art.12...
(4) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate şi perioadele în care asiguratul:
...
c) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora. Dovada absolvirii cursurilor de zi ale învăţământului universitar se face cu diplomele eliberate de instituţiile autorizate, în condiţiile legii. Dovada duratei normale a studiilor respective se face cu diploma de absolvire, foaia matricolă sau cu adeverinţă eliberată de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

2. Pentru amanunte privind calculul indemnizatiei luati legatura cu AJOFM sau chiar cu Casa de Asigurari de Sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu minim de cotizare cm 2016 emaio emaio Buna ziua. As dori sa stiu daca stagiul minim de cotizare pentru calculul unui concediu medical este 6 luni sau se ia in calcul doar o luna realizata in ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical Popescu Lorena Popescu Lorena Buna ziua, pot calcula un concediu medical incepand cu data de 20.12.2016 unui salariat care este angajat din 15.11.2016 si care nu a mai lucrat pana ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal alexandralungu alexandralungu Buna ziua, am incheiat un contract cu CAS din februarie 2017 platind cei 0.85% din veniturile provenite din activitati independente PFA. Pot beneficia de ... (vezi toată discuția)