Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu prenatal pentru absolventa master, in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu prenatal pentru absolventa master, in somaj

Buna ziua! Vin si eu cu o intrebare...Sunt insarcinata in 26 de saptamani, voi naste la inceputul lui decembrie. In iulie am absolvit masterul, mi-am bagat actele de somaj si urmeaza ca din luna octombrie sa primesc somaj. Mi s-a spus ca pot beneficia de concediu prenatal si apoi post-natal(cele 126 de zile). Din cate stiu, acesta se calculeaza luand in calcul venitul din ultimele 6 luni, daca eu intru de la 1 noiembrie in prenatal, cum mi se calculeaza, avand in vedere ca eu am fost studenta? Ce suma as lua? Multumesc anticipat
1. OUG 158/2005 spune:
Art. 8 - (1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj;
2. Indemnizatia de maternitate va fi de 85% din indemnizatia de somaj.
tudorvaleriu a scris:

1. OUG 158/2005 spune:
Art. 8 - (1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj;
2. Indemnizatia de maternitate va fi de 85% din indemnizatia de somaj.

Pai daca se calculeaza dupa veniturile din ultimele 6 luni, iar eu voi avea doar o luna de somaj, cum se procedeaza?
1. Din Normele de aplicare a OUG 158/2005:
Art.12...
(4) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate şi perioadele în care asiguratul:
c) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora. Dovada absolvirii cursurilor de zi ale învăţământului universitar se face cu diplomele eliberate de instituţiile autorizate, în condiţiile legii. Dovada duratei normale a studiilor respective se face cu diploma de absolvire, foaia matricolă sau cu adeverinţă eliberată de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

2. Pentru amanunte privind calculul indemnizatiei luati legatura cu AJOFM sau chiar cu Casa de Asigurari de Sanatate.