Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conditii limita de varsta la angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conditii limita de varsta la angajare

este legala excluderea candidatilor pentru ocuparea unui post vacant pe criterii de varsta?
daca sunt minori si conditiile de grupa nu o permit - da este legala:P
Libertatea muncii este garantată prin Constituţie. Dreptul la muncă nu poate fi îngrădit. Orice persoană este liberă în alegerea locului de muncă şi a profesiei, meseriei sau activităţii pe care urmează să o presteze.
Constituie discriminare directă actele şi faptele de excludere, deosebire, restricţie sau preferinţă, întemeiate pe unul sau mai multe dintre criteriile prevăzute de lege, care au ca scop sau ca efect neacordarea, restrângerea ori înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării drepturilor prevăzute în legislaţia muncii.
Daca persoana respectiva era major, atunci nu aveau dreptul sa-l excluda de la concurs.

P.S.
Subscriu la cele scrise anterior.