avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Taxa timbru-investire B.O
Discuție deschisă în Executare silită

Taxa timbru-investire B.O

Pentru investirea cu formula executorie a unui Bilet la Ordin cat este taxa de timbru? Multumesc.:D
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 14:38, 6 Septembrie 2010
Daca nu le prezentati la plata instanta nu are cum sa le investeasca.
In cazul contradictiei intre valoarea inscrisa in cifre si cea in litere de va tine cont de valoaea inscrisa in litere.
Deci sa prezint totusi B.O bancii si dupa refuz sa le investesc... :stunned:

Inca ceva: am 5 B.O diferite, aceasi firma a emis biletele fara acoperire totala catre societatea noatra, fac o singura cerere de investire pt toate sau cate una pentru fiecare B.O in parte?
Fiecare BO cu cererea lui.

Numai cu refuz se pot investi.
Taxa de timbru se plateste la sediul debitorului? Sau la sediul instantei care investeste B.O cu formula executorie? :stunned:
Fiindca de ex in Bucuresti Judecatoria sectorului 3(unde isi are sediul debitorul) isi are sediul in sectorul 5... :O

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilet la ordin refuzat mimiz mimiz Am un bilet la ordin refuzat de la banca pe motivul de lipsa partiala de disponobil. Biletul a fost emis in data de 5 ianuarie cu scadenta la 10 martie. Am ... (vezi toată discuția)
Investire cu formula executorie ContSters154162 ContSters154162 Cererea de investire cu formula executorie a unui Bilet la Ordin emis de catre o societate din Bucuresti si girat/avalizat de o alta societate din Bucuresti la ... (vezi toată discuția)
Executare silita - bo ENGFULL ENGFULL am un bo refuzat de banca pentru lipsa de disponibil fac o recapitulare si daca gresesc sa omit ceva poate primesc atentionari si sfaturi.... cerere la ... (vezi toată discuția)