Forum Discuţii juridice Executare silită Investire cu formula executorie
Discuție deschisă în Executare silită

Investire cu formula executorie

Cererea de investire cu formula executorie a unui Bilet la Ordin emis de catre o societate din Bucuresti si girat/avalizat de o alta societate din Bucuresti la ce instanta se depune? La care dintre judecatoriile din Bucuresti?

Multmuesc!:D
La judecatoria in raza careia se afla sediul SC emitente sau sediul SC care a girat biletul la ordin.
Se poate si la jud. de la locul platii, prin urmare nu trebuie sa veniti la Bucuresti.
Locul platii este tot in Bucuresti.
Deci pot introduce actiunea la Judecatoria din sectorul municipiului Bucuresti unde are sediul societatea care gireaza B.O?
Adresa exacta a celeilalte societati, cea care emite biletul, nu o cunosc exact.
Pot trimite cererea de investire prin curier sau posta? E nevoie sa trimit si biletul la ordin in original?
da. BO trebuie depus in original. cel mai bine ar fi sa il depuneti personal