Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recurs loviri si alte violente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recurs loviri si alte violente

sentinta care se da la tribunal in recurs pt. loviri si alte violente este definitiva si irevocabila ???????

Daca decizia nu este atacata prin revizuire sau pentru alte motive ce tin strict de decizie, cum ar fi anumite elemente din cadrul acesteia care sa nu fie conforme legii atunci va deveni definitiva.:)
In principiu, dupa decizia data in recurs, nu mai prea aveti solutii de a modifica pedeapsa. Daca nu va convine solutia nu uitati ca la aceasta infractiune e posibila impacarea.
In penal sentinta poate fi doar definitiva nu exista termenul de irevocabil
Daca este pronuntata de Tribunal atunci nu s-a judecat recursul ci apelul, astfel ca mai aveti calea de atac a recursului care se va judeca la Curtea de apel.
s a dat sentinta pe fond la judecatorie si am facut recurs atat noi inculpatii cat si partea vatamata la tribunal.

de aceea va intreb daca mai exista si calea de atac la curtea de apel?

in cazul in care nu mi se modifica sentinta in favoarea mea.
exista caile extraordinare de atac: revizuirea si contestatia in anulare.