Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma comert cu ridicata produse chimice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma comert cu ridicata produse chimice

Buna ziua,
Doresc sa infiintez un SRL pentru Comert cu ridicata al produselor chimice.
Va rog sa imi spuneti si mie care este necesarul de acte si avize pe care trebuie sa le pregatesc de la infiintare srl pana la emiterea primei facturi.
Intrati pe site-ul ONRC si veti gasi informatii amanuntite. Registrul are chiar un serviciu care acorda consultanta.
Buna ziua,

Pentru infiintarea firmei gasiti suficiente informatii pe site-ul ONRC, sau pe alte site-uri specializate.

In ceea ce priveste avizarea/ autorizarea, in functie de volumul activitatii, veti fi nevoit sa obtineti avize in vederea functionarii punctului de lucru de la: Directia de Sanatate Publica, Mediu, Pompieri..

Spatiul va trebui sa indeplineasca o serie de conditii, cum ar aplasamentul (mai exact distanta de la spatiul de depozitate, pana la prima cladire rezidentiala), dar si conditii de amenajare, etc.

In functie de volum si de natura substantelor comercializate, ar putea fi necesara luarea in evidenta la Politie (Serviciul substante toxice..).

Bineinteles, informatiile expuse au caracter general..