Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasirea domiciliului conjugal impreuna cu minorii, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasirea domiciliului conjugal impreuna cu minorii, fara consimtamantul tatalui

Cum poate proceda un tata daca sotia si mama copiilor lui pleaca de acasa luand si cei doi copii minori, fara stirea si consimtamantul lui? Catre ce institutie se poate indrepta? Fapta mamei este infractiune?
buna seara
daca are motive bine intemeiate nu este infractiune ,asa ca tata in principal o poate cauta si afla motivele de ce a plecat de acasa si apoi poate lua legatura cu un avocat ...
bafta
av daniela
Parasirea domiciliului conjugal nu este infractiune,deci nu este pedepsita.
;)
Ma gandeam ca se incadreaza aici:
Art. 307 Cod Penal. - Nerespectarea mãsurilor privind încredintarea minorului

Al. 1 Retinerea de cãtre un pãrinte a copilului sãu minor, fãrã consimtãmântul celuilalt pãrinte sau al persoanei cãreia i-a fost încredintat minorul potrivit legii, se pedepseste cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amenda.

Mai mentionez ca mama nu-i raspunde tatalui la telefon, si nici nu-l lasa sa-i vada pe copii.

Augusta2010, utilizator
buna seara
ati mers prea departe, este vorba de nerespectarea de un parinte a unei hotarari de incredintare a unui minor fata de celalalt parinte ,dar dvs nu aveti nici un fel de hotarare asa ca ce nu a respectat sotia ?
av daniela
Nu se poate incadra in articolul invocat de dvs. deoarece acesta se refera la nerespectarea unei hotarari judecatoresti de incredintare a minorului,ceea ce presupune ca parintii sa fie divortati,iar parintele caruia i-a fost incredintat copilul sa impiedice pe celalalt de a avea relatii personale cu minorul.
Ori dvs nu aveti o astfel de hotarare si deci sotia dvs nu poate fi acuzata de infractiunea prevazuta de art.307 C.pen.;)
luiza2008, utilizator