Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor in cauza privind TFU-sanctiuni prevazute de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor in cauza privind TFU-sanctiuni prevazute de articolul 198C.pr.pen

in urma cu o luna am primit o citatie de la politie ca trebuie sa ma prezint pe data de 18 iulie 2010 la ei in calitate de martor in cauza privind TFU..nefiind in tara am luat legatura telefonic cu ei insa mi-au raspuns pe un ton ironic k nu-mi pot da nici o informatie si k imi dau timp sa ma prezint in 30 de zile k dak nu vin ei si ma iau silit..totusi in declaratie scrie f clar MARTOR..ce ar trebuie sa fac?
sa vin in tara?
sa-mi angajez un avocat?as dori sa stiu mai multe informatii despre sanctiunile prevazute in acerst art 198C pr.penala(prevazut in declaratie).Multumesc

Art. 198 - Abateri judiciare
Urmatoarele abateri savarsite in cursul procesului penal se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 100 lei (RON) la 1.000 lei (RON):
a) neindeplinirea sau indeplinirea gresita ori cu intarziere a lucrarilor de citare sau de comunicare a actelor procedurale, de transmitere a dosarelor, precum si a oricaror alte lucrari, daca prin acestea s-au provocat intarzieri in desfasurarea procesului penal;
b) neindeplinirea ori indeplinirea gresita a indatoririlor de inmanare ori de comunicare a citatiilor sau a celorlalte acte procedurale, precum si neexecutarea mandatelor de aducere.
Lipsa nejustificata a martorului se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 250 lei (RON) la 5.000 lei (RON).
Lipsa nejustificata a aparatorului ales sau desemnat din oficiu fara a asigura substituirea, in conditiile legii, ori inlocuirea sau refuzul acestuia de a asigura apararea se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 500 lei (RON) la 5.000 lei (RON).
Urmatoarele abateri savarsite in cursul procesului penal se sanctioneaza cu amenda judiciara de la 500 lei (RON) la 5.000 lei (RON):
a) impiedicarea in orice mod a exercitarii, in legatura cu procesul, a atributiilor ce revin organelor judiciare, personalului auxiliar de specialitate al instantelor judecatoresti si al parchetelor, expertilor desemnati de organul judiciar in conditiile legii, agentilor procedurali, precum si altor salariati ai instantelor si parchetelor;
b) lipsa nejustificata a expertului sau interpretului legal citat;
c) tergiversarea de catre expert sau interpret a indeplinirii insarcinarilor primite;
d) neindeplinirea de catre orice persoana a obligatiei de prezentare, la cererea organului de urmarire penala sau a instantei de judecata, a obiectelor ori inscrisurilor cerute de acestea, precum si neindeplinirea aceleiasi obligatii de catre reprezentantul legal al persoanei juridice sau de cel insarcinat cu aducerea la indeplinire a acestei obligatii;
e) nerespectarea obligatiei de pastrare, prevazuta in art. 109 alin. 5;
f) neluarea de catre reprezentantul legal al persoanei juridice in cadrul careia urmeaza a se efectua o expertiza a masurilor necesare pentru efectuarea acesteia sau pentru efectuarea la timp a expertizei, precum si impiedicarea de catre orice persoana a efectuarii expertizei in conditiile legii;
g) nerespectarea de catre parti, aparatorii acestora, martori, experti, interpreti sau orice alte persoane a masurilor luate de catre presedintele completului de judecata potrivit art. 298;
h) manifestarile ireverentioase ale partilor, aparatorilor acestora, martorilor, expertilor, interpretilor sau ale oricaror alte persoane, fata de judecator sau procuror;
i) nerespectarea de catre invinuit sau inculpat a obligatiei de a incunostinta in scris, in termen de 3 zile, organele judiciare despre orice schimbare a locuintei pe parcursul procesului penal;
j) neindeplinirea de catre organul de cercetare penala a dispozitiilor scrise ale procurorului, in termenul stabilit de acesta.
Amenzile judiciare aplicate constituie venituri la bugetul de stat, cuprinzandu-se distinct in bugetul Ministerului Public sau Ministerului Justitiei, dupa caz, potrivit legii.
Aplicarea amenzii judiciare nu inlatura raspunderea penala, in cazul in care fapta constituie infractiune.
instanta este obligata sa faca tot posibilul pentru a va audia. prin urmare veti fi citat de mai multe ori, sub sanctiunea amenzii, dupa care instanta va va cita cu mandat de aducere. In momentul in care politistul se va deplasa la domiciliul dvs. si va lua legatura cu membri ai familiei cdare domiciliaza acolo, iar acestia ii vor aduce la cunostinta faptul ca sunteti plecat din tara, politistul va incheia un proces-verbal in care va comsemna acest lucru si pe care il va depune la dosar, urmand ca instanta sa constate imposibilitatea de a va audia... cam asta e procedura. prin urmare nu este nevoie sa veniti in tara special pt acest lucru :)