Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii somaj retinut la activitati dependente pentru un ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

somaj retinut la activitati dependente pentru un pensionar?

OUG 58/2010 nu face referire la pesionarii care desfasoara activitati dependente. Sa intelegem ca legea trateaza grosso-modo si trebuie sa retinem si somaj unei persoane care nu va mai beneficia vreodata de somaj?
Prevederile art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 nu le sunt aplicabile persoanelor asigurate in alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii şi persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii_vezi art.2 din Norme Metodologice de aplicare a prevederilor art. III din Oug nr. 58/2010.
PENTRU O CONVENTIE CIVILA CARE SE CONSIDERA A FI ACTIVITATE DEPENDENTA TREBUIE TRATATA CA SI UN DREPT SALARIAL, IN CONSECINTA, ANGAJATORUL TREBUIE SA RETINA CONTRIBUTIILE SI PT SALARIAT SI PENTRU ANGAJATOR.
In aceste conditii, somajul se retine sau NU?
www.fiscalitatea.ro/venituri-de-natura-profesionala-calitatea-de-pensionar-a-beneficiarului-contributia-la-somaj-852/
Nu se retine somaj.
iirina_19, utilizator