Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare contabila pt.unele cumparari cu bon ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare contabila pt.unele cumparari cu bon fiscal(cu si fara factura)

Cum se procedeaza in cazul cumpararii unui cartus hp cu factura si achitat cu bon fiscal?
Dar in cazul unui seviciu la servis auto platit numai cu bon fiscal? Cum sta treaba cu tva_ul in aceste cazuri?
Multumiri!!!
Pentru produsele care sunt achizitionate in baza unei facturi TVA-ul este deductibil. Daca achizitionezi doar cu BF atunci este doar cheltuiala (TVA-ul nu ti se deduce).
Deci... cel mai bine... daca achizitionezi ceva sau ti se ofera niste servicii trebuie sa ceri factura fiscala.
Singurele bonuri pentru care se deduce TVA-ul sunt cele de benzina/motorina, in cazul in care firma ta se ocupa cu transport marfa.
Daca ai achizitionat un produs cu factura si ai platit cash atunci BF-ul sau chitanta il/o introduci in Registru casa pentru ziua respectiva. Daca ai achitat prin banca, atunci se va vedea in extrasul bancar.
Sper ca nu m-am exprimat prea ambiguu.
alinagava, utilizator