avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare contabila pt.unele cumparari cu bon ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare contabila pt.unele cumparari cu bon fiscal(cu si fara factura)

Cum se procedeaza in cazul cumpararii unui cartus hp cu factura si achitat cu bon fiscal?
Dar in cazul unui seviciu la servis auto platit numai cu bon fiscal? Cum sta treaba cu tva_ul in aceste cazuri?
Multumiri!!!
Cel mai recent răspuns: alinagava , utilizator 10:10, 24 August 2010
Pentru produsele care sunt achizitionate in baza unei facturi TVA-ul este deductibil. Daca achizitionezi doar cu BF atunci este doar cheltuiala (TVA-ul nu ti se deduce).
Deci... cel mai bine... daca achizitionezi ceva sau ti se ofera niste servicii trebuie sa ceri factura fiscala.
Singurele bonuri pentru care se deduce TVA-ul sunt cele de benzina/motorina, in cazul in care firma ta se ocupa cu transport marfa.
Daca ai achizitionat un produs cu factura si ai platit cash atunci BF-ul sau chitanta il/o introduci in Registru casa pentru ziua respectiva. Daca ai achitat prin banca, atunci se va vedea in extrasul bancar.
Sper ca nu m-am exprimat prea ambiguu.
Ultima modificare: Marți, 24 August 2010
alinagava, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare registru vanzari si cumparari Andreea7777 Andreea7777 Va rog sa ma ajutati, ce trebuie sa trec in registru cumparari? Am facturi cu diferite achizitii, astea stiu ca trebuie trecute in registru cumparari. 1. ... (vezi toată discuția)
Deducere tva benzina simoponea simoponea Buna ziua! Pe firma am doua autoturisme unul care merg zi de zi si deduc 100% benzina si toate cheltuielile , ptr ca sunt administrator si il folosesc numai ... (vezi toată discuția)
Deducere tva manolacheflorentina manolacheflorentina se poate deduce tva-ul din bonuri fiscale in afara de cele de combustibil? exista vreun plafon? adica se poate deduce pentru anumite sume? (vezi toată discuția)