Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire de la bunic la nepoti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire de la bunic la nepoti

Buna ziua,
As dori si eu cateva lamuriri intr-o problema de mostenire si de aceea va voi prezenta pe scurt situatia. In 2007 a murit bunicul nostru din partea tatei (adica mai am un frate) si el a lasat prin testament toate bunurile mobile si imobile bunicii noastre, instituind-o legatar universal. Eu si fratele meu avem acceptarea mostenirii facuta la notar. Tatal nostru a murit inaintea bunicului.Bunica nu vrea sa faca mostenirea acum, zicand ca ne priveste pe noi cand n-o mai fi ea.Avem mai multe nelamuriri:
- daca exista testament noi mai avem ceva din mostenire? Daca da, obtinem ceva doar atacand testamentul in instanta?
- noi trebuie sa mai facem vreun act ca sa nu pierdem mostenirea, in situatia in care bunica nu face mostenirea acum?
-daca nu atacam testamentul pierdem dreptul la mostenire dupa moartea bunicii?
-dupa moartea bunicii noi trebuie sa facem succesiunea si dupa bunicu si dupa ea? (ea avand testament de la bunicu)
- daca se rasgandeste poate lasa prin testament totul altei persoane? Noi am mai avea ceva? Am putea ataca testamentul? Am avem sanse de reusita?

puteti ataca testamentul in instanta pt a se constata nulitatea absoluta a acelui act.
Dumneavoastra impreuna cu fratele aveti dreptul la mostenirea bunicului, respectiv la rezerva succesorala ce vi se cuvine. Mai exact cota de 1/2 din 3/4 din mostenirea ramasa de la bunicul dv, adica 3/8.
Va trebui in instanta sa solicitati dezbaterea mostenirii, si reductiunea libralitatii.
Daca ati acceptat expres, la notariat nostenirea, nu pierdeti dreptul la mostenire.
Dupa moartea bunicii va trebui sa dezbateti cele 2 mosteniri succesive.
Bunica poate lasa prin testament, sau vinde partea ei altei persoane.
Va sfatuiesc sa dezbateti mostenirea acum pentru a nu intampina dificultati mai mari in caz de instrainare a mostenirii mai tarziu.
Bunica nu trebuie sa faca intai succesiunea dupa bunicu, inainte sa faca testament, sa vanda sau sa doneze partea ei? Daca are testament nu trebuie sa mai faca succesiunea? E suficient testamentul ca sa devina proprietara apartamentului si a pamantului de la tara? Numai bunicu avea pamant mostenit de la parinti si are titlurile de proprietate pe numele lui.
Multumesc pentru raspunsuri
Inca ceva, testamentul poate fi atacat in instanta oricand? Adica este vreo limita de timp?
Bunica ar trebui sa faca dezbaterea mostenirii pentru a putea vinde, insa nu si pentru a intocmi un testament.
Reductiunea testamentului se poate face in termen de 3 ani de la momentul decesului bunicului. Daca mai sunteti in termen .....