Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinerea permisului de sedere in romania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinerea permisului de sedere in romania

dupa obtinerea permisului de sedere in romania a unui cetatean tunisian acesta poate iesii in europa fara sotie?sotia este romanca.Multumesc
nu poate iesi din Romania decat daca are viza pentru tarile in care doreste sa mearga
Prevederile tratatului de la Maastricht, Amsterdam şi Actului Unic European
1. „Orice cetăţean sau orice cetăţeană a Uniunii
Europene are dreptul de a se deplasa şi de a-şi
stabili reşedinţa în mod liber pe teritoriul statelor
membre“.
2. „Libertatea de circulaţie şi de şedere poate să fie
acordata, în conformitate cu Tratatul instituind
Comunitatea Europeană, cetăţenilor unor ţări terţe
care domiciliază legal pe teritoriul unui stat
membru.’’

Daca doriti o consultanta pe aceasta tema astept sa ma contactati cu un mesaj privat.
Gabriel Trifu, Avocat