avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... obtinerea permisului de sedere in romania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

obtinerea permisului de sedere in romania

dupa obtinerea permisului de sedere in romania a unui cetatean tunisian acesta poate iesii in europa fara sotie?sotia este romanca.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriel Trifu , Avocat 15:38, 24 August 2010
nu poate iesi din Romania decat daca are viza pentru tarile in care doreste sa mearga
Prevederile tratatului de la Maastricht, Amsterdam şi Actului Unic European
1. „Orice cetăţean sau orice cetăţeană a Uniunii
Europene are dreptul de a se deplasa şi de a-şi
stabili reşedinţa în mod liber pe teritoriul statelor
membre“.
2. „Libertatea de circulaţie şi de şedere poate să fie
acordata, în conformitate cu Tratatul instituind
Comunitatea Europeană, cetăţenilor unor ţări terţe
care domiciliază legal pe teritoriul unui stat
membru.’’

Daca doriti o consultanta pe aceasta tema astept sa ma contactati cu un mesaj privat.
Ultima modificare: Marți, 24 August 2010
Gabriel Trifu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Strain,apatrid saed saed buna ziua,sunt strain traiesc in romania,sunt apatrid,nu detin o cetatenie nici o tara,acum sunt casatorit cu o romanca ,vreau sa stiu daca am acelasi drept ca ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu un cetatean tunisian nicole4370 nicole4370 as vrea sa stiu ce acte ii trebuiesc atat lui ca tunisian cat si mie ca romanca, avand in considerare ca va avea loc casatoria in Romania. in cat timp poate ... (vezi toată discuția)
Un albanez care a obtinut rezidenta romana poate sa mearga in ue? 88ana 88ana Sunt casatorita cu un cetatean albanez si am optat pentru rezidenta pe teritoriul Romaniei. Dupa obtinerea rezidentei putem merge in Italia fara viza? dar in ... (vezi toată discuția)