Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dobanzi si penalitati contract comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dobanzi si penalitati contract comercial

buna ziua
ma ajuta si pe mine cineva va rog, am urmatoarea situatie avem un client care a luat marfa de la firma noastra pe 27 martie 2010 data scadentei 28 aprilie si nici acum nu a achitat vreau sa ii calculez penalitati dar nu stiu cat este penalitatea pe zi conform legii avand in vedere ca noi nu am mentionat in contract procentul penalitatii sau dobanzii in cazul neplatii la timp.va multumesc
Daca nu este stipulat in contract calculul penalitatilor in baza a ce o sa faceti acest lucru? Trebuie sa va adresati instantei pentru a obtine un cuantum rezonabil al penalitatilor.Potrivit art.4 alin.(3) din Legea nr.469/2002 privind unele măsuri pentru întărirea disciplinei contractuale, în contractele comerciale, în cazul neândeplinirii obligaţiilor prevăzute în contract, totalul penalităţilor pentru întârziere nu poate depăşi cuantumul sumei asupra căreia sunt calculate, cu excepţia cazului în care, prin contract, s-a stipulat contrariul.
multumesc mult