Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce documente i/mi trebuiesc pentru succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce documente i/mi trebuiesc pentru succesiune

:stunned:
Multe. Luati legatura cu un notar din raza teritoriala unde se afla masa succesorala si va spune ce trebuie sa faceti.
Stimate danmihailescu08,

Depinde pe cine mosteniti. In principiu, documentele pe care trebuie sa le pregatiti sunt cele referitoare la relatia de rudenie (certificate de nastere si de casatorie - in original) si la masa succesorala (bunuri mobime si imobile, drepturi, obligatii - ale defunctului - extrase de cont, extras de carte funciara, contracte de credit, etc).
Daca exista un testament...
Succes.
Av. Constantin Radu Calugaru
In principiu trebuie sa aveti:
- Actele de stare civila: certificatul de deces al persoanei pe care o mosteniti, certificatul de nastere al succesorilor, si, dupa caz, certificatul de casatorie.
- Actele de proprietate asupra bunurilor mobile si imobile ale defunctului.
- Testament (autentic sau olograf), daca defunctul a lasat.
- 2 martori care vor fi chemati la o data stabilita de notar, in completarea probelor privind existenta mostenitorilor si a bunurilor succesorale.
- Buletin/carte de identitate
Ariel_tm, utilizator
iata ce scrie pe un fluturas luat expre pentru dezbaterea succesiunii de la un birou notarial:

Succesiunea se va face obligatoriu la biroul notarial din circumscriptia judecatoriei din a carei raza de competenta face parte localitatea ultimului domiciliu al defunctului.

1. anexa 1 de la oficiul de stare civila al ultimului domiciliu al defunctului
2. certificat fiscal si adeverinta de rol de la primaria de unde apartin bunurile aduse la masa succesorala
3. actele de stare civila:
--- certificatul de deces al defunctului (si de casatorie al acestuia cu sotul/sotia predecedat-a/postdecedata--/supravietuitor-toare-(dupa caz in original)
--- certificate de nastere ale mostenitorilor (in original)
--- certificate de casatorie pentru mostenitorii care si-au schimbat numele dupa casatorie (in original)
--- buletinele de identitate ale mostenitorilor (in original)
4. un martor cu buletinul de identitate
5. actele de proprietate pentru bunuri (dupa caz: titlul de proprietate, contr. de v-c, de donatie, intretinere, act de concesiune pentru locuri de veci, autorizatie de construire, certificate de actionar, CEC-uri, certificate de depozite bancare, alte titluri de valoare sau alte acte de proprietate pentru bunurile mobile sau imobile care au apartinut defunctului)
6. testamente in cazul in care defunctul a lasat in timpul vietii

sper sa va fie de folos.
bafta!