avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren

Spuneti-mi va rog cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie.
Am in propietate, impreuna cu un prieten o suprafata de teren arabil de 8000mp in cota indiviza de 1/2 si doresc sa-i vand prietenului meu o supafata de 1000mp din jumatatea mea de teren( la impartire el va urma sa aiba 5000mp si eu 3000mp) .
Ce acte trebuie sa intocmesc la notar?
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 20:07, 25 August 2010
act de vanzare-cumparare pt suprafata de 1000 de metri.
Eu as zice, mai intai sa faceti partajul si sa va individualizati proprietatile. Apoi, faceti o parcelare si-i vindeti 1000mp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare teren in indiviziune energising energising Buna ziua. Parinti mei, in urma cu aproximativ 10 ani a vandut etajul casei si odata cu aceasta a vandut in indiviziune si 1000 mp din teren (total 3000mp), ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! În urma decesului tatălui meu, eu, mama și fratele ... Emma06 Emma06 Bună ziua! În urma decesului tatălui meu, eu, mama și fratele meu am făcut succesiune după unul dintre bunurile tatălui meu, mai exact, 1/2 dintr-o ... (vezi toată discuția)
Intrebare iesire din indiviziune costi.voicu costi.voicu Buna ziua, Daca pe un titlu de proprietate o casa + teren de 3000mp apar ca 2 mentiuni: una de 1500mp in care este inclusa si casa si una de 1500mp care ... (vezi toată discuția)