Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren

Spuneti-mi va rog cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie.
Am in propietate, impreuna cu un prieten o suprafata de teren arabil de 8000mp in cota indiviza de 1/2 si doresc sa-i vand prietenului meu o supafata de 1000mp din jumatatea mea de teren( la impartire el va urma sa aiba 5000mp si eu 3000mp) .
Ce acte trebuie sa intocmesc la notar?
act de vanzare-cumparare pt suprafata de 1000 de metri.
Eu as zice, mai intai sa faceti partajul si sa va individualizati proprietatile. Apoi, faceti o parcelare si-i vindeti 1000mp.