Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA DECLARATII!!???
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA DECLARATII!!???

PFA ce declaratii trebuiesc depuse si ce taxe trebuiesc platite?
Conform OUG nr. 58/2010 si HG nr. 791/2010 pentru veniturile profesionale realizate cu caracter repetitiv si in cazul unei activitati independente, PFA plateste urmatoarele cote de contributii individuale,care se aplica la venitul net lunar realizat:
- CAS-10,5%;
- CASS-5,5%;
- Contrib somaj-0,5%.
Se depun lunar noile modele declaratii pentru CAS si Contributie somaj, pentru CASS a ramas valabila declaratia valabila pana la 1 iulie 2010..