avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA DECLARATII!!???
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA DECLARATII!!???

PFA ce declaratii trebuiesc depuse si ce taxe trebuiesc platite?
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 17:25, 25 August 2010
Conform OUG nr. 58/2010 si HG nr. 791/2010 pentru veniturile profesionale realizate cu caracter repetitiv si in cazul unei activitati independente, PFA plateste urmatoarele cote de contributii individuale,care se aplica la venitul net lunar realizat:
- CAS-10,5%;
- CASS-5,5%;
- Contrib somaj-0,5%.
Se depun lunar noile modele declaratii pentru CAS si Contributie somaj, pentru CASS a ramas valabila declaratia valabila pana la 1 iulie 2010..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ii -ordonanta 58/2010 claudiaP claudiaP Buna ziua! Conform acestei ordonante, care ar fi modificarile privind o II? (vezi toată discuția)
Plati pt pfa conf noului cod fiscal, care e angajat sibianul80 sibianul80 Buna ziua. Nici mie nu mi-e clar cat si ce am de platit. Sunt angajat la o societate cu norma intreaga. Pe langa asta am un PFA de prestari servicii pt ... (vezi toată discuția)
Asigurare medicalã pfa eugen_r2 eugen_r2 Bună ziua, Sunt angajat cu contract de muncă la stat, deci plătesc deja asigurare de sănatate. Din ce am citit pe net, înţeleg că dacă aş ... (vezi toată discuția)