avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Creante catre societate telefonie mobila datand din ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Creante catre societate telefonie mobila datand din perioada 2000-2001

Am primit azi un telefon de la o firma de consultanta, solicitandu'mi achitarea unui debit contractual restant cu Orange din perioada 2000-2001.

Datele care le au despre mine sunt o adresa la care nu mai stau si o serie veche de buletin. Cand am intrebat pe cei de la Orange de ce nu au CNP'ul meu mi'au spus ca in acea perioada nu era necesar.

Am solicitat sa imi trimita copia dupa respectivul contract, pentru a ma convinge ca e vorba de mine. Eu unul chiar nu'mi amintesc de un contract cu Orange datand de atunci.

Voi verifica si vechea serie de buletin care mi'a fost transmisa de dumnealor, o voi confrunta cu cea veche a mea la evidenta populatiei.

Suma debitoare transmisa de cei de la Orange era undeva la 80, firma de consultanta solicita insa peste 250 lei.

Care sunt pasii ce trebuie urmati? Nu am cunostinta de un asemenea contract si nici de vreun debit aferent.
Ultima modificare: Miercuri, 25 August 2010
bronecar, utilizator
Cel mai recent răspuns: bronecar , utilizator 23:50, 26 August 2010
Nu mai aveti nicio obligatie fata de ei. Dreptul lor la actiune este prescris din 2004
E foarte bine ca ati solicitat acte justificative privitoare la datorie. Este esential sa le cereti in scris pastrand dovada acestui demers. Aici este vorba despre o suma de mult prescrisa, iar daca se dovedeste ca totusi s-au facut demersuri in vederea intreruperii cursului prescriptiei, consider ca exista probleme privitoare la certitudinea creantei. Faceti adresa despre care v-am spus, iar pana la primirea unui raspuns solicitati expres recuperatorilor sa nu va mai deranjeze cu notificari scrise sau telefonice. Succes!

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU
adisan a scris:

E foarte bine ca ati solicitat acte justificative privitoare la datorie. Este esential sa le cereti in scris pastrand dovada acestui demers. Aici este vorba despre o suma de mult prescrisa, iar daca se dovedeste ca totusi s-au facut demersuri in vederea intreruperii cursului prescriptiei, consider ca exista probleme privitoare la certitudinea creantei. Faceti adresa despre care v-am spus, iar pana la primirea unui raspuns solicitati expres recuperatorilor sa nu va mai deranjeze cu notificari scrise sau telefonice. Succes!

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU


Va multumesc mult pentru raspuns. Voi astepta actele justificative. Nu m'a deranjat atat suma, cat faptul ca a trebuit sa dau atatea telefoane sa imi cer drepturile. La firma de consultanta chiar au parut descurajati de cererea mea de a analiza respectivele documente, vorbindu'mi'se despre niste arhive si ca ar dura aproximativ o luna. Ce mai conteaza o luna dupa aproape 10 ani?
Ultima modificare: Miercuri, 25 August 2010
bronecar, utilizator
Nu mai dati telefon. Scrieti-le la adresa comunicata de ei si expediati cu confirmare de primire.
elena138 a scris:

Nu mai dati telefon. Scrieti-le la adresa comunicata de ei si expediati cu confirmare de primire.


Cei de la Orange mi'au spus ca pot face asta fie prin email, fie prin fax. Ori am ales solutia mai simpla, expedierea unui email.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate recuperari creante-preluare debit prescris? kris erika kris erika in 2005 am facut un contract cu cei de la orange pentru un abonament.dupa vreo 6 luni mi a fost furat tel si imediat am mers la cei de la orange pt a mi se ... (vezi toată discuția)
Factura servicii telefonie mobila neplatita Delia17 Delia17 Buna, Am facut un contract cu Orange in urma cu aprox. 8 ani. Am luat si un telefon gratuit pentru ca am incheiat contract cu ei. Am facut acest contract ... (vezi toată discuția)
Societate recuperari creante c79 c79 Bunaziua , am si eu o problema cu cei de la eosksi . Am avut un abonament la Orange incheiat in anul 2004 , iar in anul 2005 imi amintesc ca mi-au inchis ... (vezi toată discuția)