Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

pot aplica pentru somaj daca imi dau demisia si stau in preaviz?
Încetarea contractului individual de muncă prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.
chiar daca fac cele 15 zile de preaviz?
Chiar daca stati in preaviz.Numai daca inceteaza CM din motive neimputabile dvs.puteti beneficia de somaj daca indepliniti si cealalta conditie-sa aveti lucrate 12 luni in ultimile 24
Chiar daca efectuati acele 15 zile de preaviz .... incetarea c.i.m. prin demisie nu intra in categoria motvelor neimputabile prevazute de lege pentru a va da dreptul de a beneficia de somaj.