Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contributie parti comune incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contributie parti comune incalzire

nu este posibil tehnic vorbind sa pui semnul=intre transportul de caldura si transferul de caldura in orice instalatie corect facuta diferenta de temperatura intre tur si retur este de 15grade care la o temperatura de intrare pe tur de 60de grade inseamna 25%transfer de caldura print-un calorifer care are o suprafata radianta de 10m2 in timp ce coloana care aduce agentul termic are max 0.6m2la o camera de bloc de 19m2 cum am putea ataca in justitie rahatu asta de hotarire a unor cretini
15% - 30% este vorba de procentul total de agent termic pentru partea comuna din intreaga factura pentru incalzire. Restul de 85 - 70% este consumat in caloriferele din apartamente.

Nu are nicio legatura returul si turul pentru ca nu se pune in discutie pierderea de caldura, ci proportia intre partea comuna si partea individuala din valoarea facturii.
Cu alte cuvinte nu punem in discutie cum se calculeaza factura la furnizor (ca nu avem noi cum sa stim, ca simpli consumatori), ci cum impartim factura care vine la bloc intre partea comuna si partea individuala.

Asa sunt facute calculele pe tabelele centralizatoare in cazul blocurilor cu repartitoare, calcule facute pe baza ordinelor ANRSC.

Aveti la indemana acest ordin si puteti sa-l contestati in justitie.

Interventie mderator
Va rog sa folositi un limbaj decent pentru ca nu este nimeni obligat sa va citeasca mezeriile, inclusiv pe mesaj privat.
elga50, moderator