Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii conf OU 58/2010 pentru expertii tehnici ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii conf OU 58/2010 pentru expertii tehnici judiciari

Conform art 21 din Legea 215 privindLegea administratiei locale atat timp cat UAT sunt persoane juridice de drept public cu capacitate juridica deplina sunt reprezentate de primar in justitie si sunt titulare ale drepturilor si obligatiilor ce decurg din raporturile cu alte persoane fizice sau juridice, sunt subiecte de raspundere contraventionala?
Conform articolului 62 alin 1, primarul reprezinta UAT in relatiile cu alte autoritati publice, persoane fiyice sau juridice romane sau straine precum si in justitie.
UAT a unui oras, comune reprezentata prin primar a fost sanctiaonata contraventional pentru nerespectarea legislatiei de protectia mediului. Potrivit prevederilor legale de mai sus este normal ca UAT sa plateasca amenda contraventionala fiind raspunzatoare contraventional ?
Este normal ca doua instante sa se pronunte in contradictoriu pe aceasta speta?
Lucia Ungur, Consilier juridic
Sub ce forma de organizare a activitatii ca expert aveti (emiteti facturi catre BLETJ teritorial, deci aveti personalitate juridica > PFA sau PFI) ?
Depinde de frecventa cu care primiti numirile de la instanta (lunar, trimestrial sau semestrial).
Oricum, trebuie platrita cota de CAS de 10,5%, in functie de raportul dintre veniturile Dvs. / 5 salarii brute medii pe economie (acum 1.836 lei).

Ca PFA/PFI se plateste contributie de asigurari sociale de sanatate, conform prev. Legii nr. 95/2006.
Potrivit art. 215 alin. (3) din aceasta lege, obligatia platii contributiei pentru asigurarile sociale de sanatate revine si persoanelor care exercita profesii libere sau celor care sunt autorizate, potrivit legii, sa desfasoare activitati independente.
Astfel cum prevede art. 257 alin. (3) din aceesi lege, contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate se calculeaza asupra tuturor veniturilor in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente.

legalmgm, utilizator