Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa si salariat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa si salariat

sunt pfa(colaborez cu providentul)dar totodata sunt si salariata la o alt unitate.
Intrebarea mea este:daca la unitatea respectiva unde am c.i.m.si mi se opresc toate cotizatiile,mai trebuie sa platesc si din activitatea de pfa,adica platesc de 2 ori.
Multumesc!
Daca realizati venituri cu caracter repetitiv se datoreaza contributii de asigurari sociale.
In cazul realizarii unor venituri ocazionale ca PFA nu datorati contributiile individuale de asigurari sociale.
Off-topic: urasc sabloanele din exprimare, cu citate din actele normative, din astea avem parte zi de zi de la guvernanti...
On-topic: da, trebuie sa platiti noile contributiile aferente PFA (pensii+somaj). Din cate banuiesc, colaborarea Dvs. cu Provident nu poate fi catalogata ca "ocazionala", asa ca va incadrati din plin noua ordonanta.