Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli de judecata

buna ziua!am o rugaminte la dumneavoastra.as dori sa stiu cum imi pot recupera cheltuielile de judecata dintr-un proces civil.eu sunt in calitate de parat iar reclamantul a renuntat la proces.in momentul in care am depus intampinarea am cerut si cheltuieli de judecata.reclamantul renuntand la acest proces,fiiind intentat de el,eu imi pot primi cheltuielile de judecata?va rog din suflet sa ma ajutati cu sfaturi.astept raspuns cat mai repede posibil daca puteti.va multumesc
depinde in ce moment al judecatii si-a retras reclamantul cererea. ati depus la dosar vreo dovada a cheltuielilor de judecata? in ce constau acestea?
va multumesc pt raspuns.Reclamantul a renuntat la proces in a 3 infatisare si chiar atunci sa si incheiat cazul.Eu am depus acte si am cerut cheltuielile de judecata cand am facut intampinarea,dar acasa dupa ce a renuntat reclamantul am primit citatie in care nu specifica si cheltuielil de judcata.Avocatul meu a depus acele chitante dar eu nu pot verifica pt ca nu sunt momentan in tara.Av meu mi-a spus ca judecatorii nu au vazut chitantele la dosar.Este posibil asa ceva?
Nu cred.Prima infatisare a fost pe 10 septembrie,la care m-am prezentat eu ca fiind parte parata,si nu sa prezentat reclamantul.La a doua infatisare de pe data de 24.09.2007,iar nu sa prezentat reclamantul,amanandu-se dupa aceea alta infatisare pt data de 15.10.2007 pt proba cu martori.De aceasta data eu nu m-am mai prezntat pt ca a trebuit sa plec din tara,venind la proces doar martorii si familia mea.La data de 15.10.2007 reclamantul sa prezentat renuntand la proces.Nu sau mai interogat nici marorii si a ramas sa se depuna la dosar chitantele.Avocatul mi-a spus ca le-a depus a doua zi de la sentinta.Va rog sa ma ajutati ca sunt disperata.Daca avocatul meu le-a depus pe data de 16.10.2007,de ce acasa pe data de 17.10.2007 mi-a ajuns o citatie in care scria cum sa terminat procesul fara sa scrie nimic de nicio cheltuiala de judecata?Ce sa fac?Daca av meu nu a depus acele chitante ce sanse mai am sa imi recuperez banii cheltuiti pe judecata?Pe data de 24 ale acestei luni trebuia sa se prezinte la tribunal.Cum sa fac?
ajutatima va rog.Tin sa mentionez ca eu acasa nu mai am nici o copie dupa acele chitante pt ca av mi-a cerut originalele,si nu cred ca asa se depune la dosar,ci copiile.va rog frumos.Ajutatima!Va multumesc din suflet!

buna seara.as mai dori daca se poate raspunsul la o problema foarte importanta.cum as putea sa mai recapat o pensie alimentara restanta din anul 2002 pana in anul 2005 inclusiv?
se mai poate asa ceva?
exista vreo lege?
am auzit de la diferiti av ca ar fi posibil si nar fi.rog raspuns urgent!Tin sa mentionez ca in acea perioada nu eram divortata.Fostul sot a fost doar dat in judecata pt pensia alimentara in 2002 dar nu a platit decat cateva luni.Unde ar trebui sa ma duc si ce trebuie sa fac sa recapat acei bani?Va multumesc!
buna ziua?Va rog frumos din suflet sa-mi raspundeti la intrebarile mele.Va rog din suflet cititi mesajele mele ca sunt disperata.Astept raspuns urgent.Va rog sa-mi dati niste sfaturi.Va multumesc din suflet!La revedere!
Deci, pentru cheltuielile de judecata:
- in cazul in care s-au cerut si instanta nu s-a pronuntat aveti cale de atac
- in cazul in care nu s-au cerut puteti le cere pe cale separata intr-o noua actiune

In ceea ce priveste pensia neplatita faceti o plangere penala pentru abandon de familie.