Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... posibilitatea de a insoti un minor...daca a existat o ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

posibilitatea de a insoti un minor...daca a existat o infractiune comerciala?

Buna ziua, am rugamintea sa imi spuneti in urmtaorea speta care este posibilitatea:o persoana careia inca i-a aparut pe cazier o fapta din 1997 ,fapta pt care a fost condamnata cu suspendare a fost de natura comerciala,pt ca nu s-a facut cerere in instanta,nu i s-a sters din cazier....pe cale administrativa cica nu se poate.....in acesata situatie persoana poate scoate din tara un minor?in prima faza a fost intots de la vama pt ca avea procura necesara dar nu avea cazier,acum daca in acel cazier apar faptele...desi au trecut 13 ani..
va multumecs anticipat
Poliţiştii de frontieră vor întrerupe călătoria minorului, chiar dacă sunt îndeplinite celelalte condiţii, în următoarele situaţii:

(...) însoţitorul a săvărşit anterior una dintre infracţiunile următoare, cu excepţia cazului în care a fost reabilitat pentru această infracţiune:

1. omor, omor calificat, omor deosebit de grav;
2. infracţiuni privitoare la viaţa sexuala;
3. cerşetorie;
4. lipsire de libertate în mod ilegal;
5. sclavie;
6. prostituţie;
7. proxenetism;
8. infracţiuni privind traficul de droguri sau precursori;
9. infracţiuni privind traficul de persoane şi infracţiuni în legătură cu traficul de persoane;
10. trafic de migranţi;
11. trafic de ţesuturi sau organe umane;
12. infracţiuni de terorism.
(Legea nr. 248/2005, privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate)
Daca nu va incadrati aici, nu aveti de ce sa va faveti probleme.

Va multumesc!
as avea rugamintea sa ma indrumati inurmatoarea situatie:infractiunile mele sunt de natura comerciala dupa cum v-am zis,nu se incadreaza nici una in cele prevazute de legea 248/2005 care permot politiei de frontiere sa nu imi permita,insa problem mea este urmtoarea :cei de la frontiera cum pot sti ce reprezinta articolele de lege scrise in cazier,pt ca ele nu mai corespund cu cele din codul penal actual,iar o hotarare judecatoreasca nu am momentan si nici nu pot lua una ca e sambata...ei nu au oligatia sa se informeze singuri?
va multumesc mult