avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probe divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probe divort

se accepta ca si proba de divort poze in care apare sotul meu impreuna cu amanta in niste ipostaze foarte compromitatoare(cum se saruta,in camera de hotel),pozele sunt facute de cei 2,si, din intamplare am dat peste ele.S e poate sa ma dea in judecata pentru calomnie daca fac cunoscute pozele?
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 20:16, 11 Septembrie 2010
Sunt probe foarte bune, daca ati motivat actiunea in modul asta, si nu are cum sa va dea in judecata .


poate sa faca asta el sau amanta lui?


Atata timp cat le aduceti ca probe in favoarea dumneavoastra in instanta, nici unu dintre ei nu pot face asta.Nu va lasati intimidata :thumbup:
Ultima modificare: Vineri, 27 August 2010
Lacramioara Constantin, Practician in insolventa
le am gasit din intamplare,poate asa a fost dat sa fie,si cand i-am spus de ele si ca o sa le tin ca si proba de divort si ca o sa le fac cunoscute sotului si cunoscutilor ,m-am amenintat ca ma da in judecata pentru calomnie.....
poate sa faca asta el sau amanta lui?
Fotografia este o proba pe care d.-stra. o solicitati in cadrul procesului de divort ,si face parte din proba cu inscrisuri.
Prin depunerea la dosarul cauzei nu faceti nimic rau , ci dimpotriva este in favoarea d.-stra sa o depuneti, pana la proba contrara ,in care daca contesta aceea fotografie nu are decat sa faca dovada ca este contrafacuta.
Ce spuneti de paparazzi sau de detectivii particulari ?
Detectivii particulari au menirea de a culege probe in favoarea clientului sau clientei sale , pe care mai tarziu sa fie folosite in procesele acestora.
Nu va descurajati, si daca doriti sa intentati actiune de divort o puteti face cu siguranta si fara teama.
Puteti sa luati legatura cu ce avocat doriti si sa mergti la judecatoria unde ati avut ultimul domiciliu conjugal pentru a depune actiune.
Sa auzim de bine !
Daca fotografiile nu sunt trucate nu va poate da in judecata.
In trecut fotografiile si chiar filmarile erau acceptate ca si probe in procesele de divort.
Astazi nu prea isi mai bate nimeni capul cu asa ceva...
Poate in viitor astfel de fotografii vor produce anumite efecte juridice concrete...

In ziua de astazi se poate divorta relativ usor...

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Detectivi conium conium Este admis in instanta proba cu detectivii particularii? (vezi toată discuția)
Cum acționez dacă vreau să dau în judecată un detectiv care m-a urmărit și a lăsat filmările să circule public? Bella1234 Bella1234 Cum actionez daca vreau sa dau in judecata un detectiv care m a urmarit si a lasat filmarile sa circule public?din cate stiu am acest drept,din moment ce nu s ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! noi, femeile,nu putem sa ne transformam in slugi, ... AFRODITA FRATA AFRODITA FRATA Buna ziua! Noi, femeile,nu putem sa ne transformam in slugi, prostituate ,infirmiere pentru sotii nostri. Si chiar daca am face-o ei tot se duc la amante ... (vezi toată discuția)