Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit aport capital
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit aport capital

Un cabinet medical individual ( tine contabilitate in partida simpla , plateste impozit pe venit) se asociaza cu un SRL si aduce ca aport in natura un spatiu. Se considera valoarea spatiului adusa ca aport venit si se impoziteaza cu 16%?
In Codul Fiscal nu se regaseste impozit pe aport capital.
Potrivit art.48 din Codul Fiscal venitul net din activitati independente se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile aferente realizarii venitului, deductibile, pe baza datelor din contabilitatea simpla. Nu sunt considerate venituri brute, aporturile in numerar sau echivalentul in lei al aporturilor in natura facute la inceperea activitatii sau in cursul desfasurarii acesteia.