Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reziliere contract inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reziliere contract inchiriere

Sunt locatar intr-un contract de inchiriere a unui punct de lucru.Am anuntat cu 60 de zile printr-o adresa locatorul ca as dori rezilierea contractului deoarece societatea a inregistrat pierderi si nu ne mai putem permite derularea in continuare a contractului.Am solicitat raspun s in 5 zile, l-am primit dupa 1 luna.Locatorul nu este de acord.Ce pot sa fac in acest sens?Nu am platit chiria ultimele 2 luni deoarece nu mi-am mai permis.Mentionez ca am o garantie constituita in favoarea lor, echivalentul a doua chirii.Ne-au dat in judecata pentru contravaloarea chiriei plus penalitati.Cum se poate sa ceara asa ceva cand banii mei sunt blocati la ei?
Daca merg mai departe in instanta credeti ca am castig de cauza? pot castiga rezilierea contractului si anularea penalitatilor?
Societatea mai are 1 punct de lucru functional, dar in contabilitate tot pe pierdere suntem.
N-ati mentionat care sunt clauzele contractuale in care intervine rezilierea unilaterala.
Contractul trebuie sa aiba clauze prin care se mentioneaza in ce caz intervine rezilierea. Uitati-va pe contract.
Buna dimineata .
Daca ati preavizat cu 60 de zile rezilierea contractului, ati procedat corect,daca proprietarul refuza sa de curs acestuia, pe cale amiabila ,dupa o notificare prealabila, va ramane solutia unei proces in acest sens . Mai depinde si de clauzele din contract .Sau puteti astepta pana la expirarea contractului .
Marius Bote .
Rezilierea este specificata in varianta prin acordul partilor cu notificarea in scris cu cel putin 60 de zile inainte, prin denuntarea unilaterala de catre locator cu un preaviz de 30 de zile.
Mai e o varianta in care spune ca " prezentul contract se desfiinteaza de drept fara somatie si fara punere in intarziere" daca nu imi platesc chiria la timp sau daca nu imi indeplinesc atributiile.I-am anuntat cf contract..
..si din pacate ei nu si-au dat acordul.Eu i-am instiintat din nou ca voi parasi spatiul la data de 01.08 sa vina sa si-l preia, nu au venit ,am facut pv-ul de predare cu martor si totusi mi-au trimis prin posta factura pentru luna 08.

Daca solicit rezilierea contractului in instanta si invoc criza economica oare as putea castiga?