Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reziliere contract inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reziliere contract inchiriere

Sunt locatar intr-un contract de inchiriere a unui punct de lucru.Am anuntat cu 60 de zile printr-o adresa locatorul ca as dori rezilierea contractului deoarece societatea a inregistrat pierderi si nu ne mai putem permite derularea in continuare a contractului.Am solicitat raspun s in 5 zile, l-am primit dupa 1 luna.Locatorul nu este de acord.Ce pot sa fac in acest sens?Nu am platit chiria ultimele 2 luni deoarece nu mi-am mai permis.Mentionez ca am o garantie constituita in favoarea lor, echivalentul a doua chirii.Ne-au dat in judecata pentru contravaloarea chiriei plus penalitati.Cum se poate sa ceara asa ceva cand banii mei sunt blocati la ei?
Daca merg mai departe in instanta credeti ca am castig de cauza? pot castiga rezilierea contractului si anularea penalitatilor?
Societatea mai are 1 punct de lucru functional, dar in contabilitate tot pe pierdere suntem.
Buna seara .
Motivele de rezilere a contractelor de inchiriere sunt prevazute expres si limitativ ,nu se prea se poate deroga de la ele ,decat cu acceptul celeilate parti,in cazuri exceptionale .
Marius Bote .
~ Conținut șters la cerere ~