Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in Rectificare inregistrare in CF (reloaded)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in Rectificare inregistrare in CF (reloaded)

O speta in acelasi domeniu al inregistrarilor in CF:

In anul 1999, in contradictoriu numai cu PMB, persoana X solicita si obtine o hotarare (ulterior ramasa definitiva si irevocabila prin nerecurare la 26.01.1999) prin care i se retrocedeaza parterul (comercial) unui bloc cu 12 apartamente dar si tot terenul de sub constructie.
La 26.05.1999, Hotararea este inscrisa in CF si ulterior X instraineaza spatiile comerciale catre Y.

Dupa cca. 1 an, pe calea extraordinara a revizuirii, Parchetul TB, obtine o hotarare (ramasa definitiva si irevocabila, investita cu FE la 07.07.2000) prin care se respinge partial cererea de retrocedare (respingere cu privire la 1 apartament si la tot terenul de sub constructie).

La data de 20.09.2002, proprietarul unui apartament din bloc, in civil, impotriva lui X si Y, formuleaz o actiune de radiere din CF a inscrierii dreptului de proprietate asupra teren sub constructie inregistrat in CF (26.05.1999) conf. Sentintei nr...../26.01.1999, schimbata in parte in revizuire prin Decizia TB nr...../07.07.2000, ramasa definitiva si irevocabila prin Decizia CSJ nr...../05.12.2001.
Dupa fond, apel, recurs, revizuire, etc. ramane definitiva si irevocabila sentinta cu privire la radierea din CF:
- Admite exceptia prescrierii dreptului material la actiune.
- Respinge actiunea precizata formulata de reclamant in contradictoriu cu pârâţii, ca fiind prescrisa.
- Respinge capatul de cerere de ordonanta presedintiala privind suspendarea executarii inscrierii in CF a imobilului, ca ramas fara obiect.
Si, mai mult, ulterior acestora:

- Intre anii 2004-2007, acelasi proprietar, in civil, obtine o hotarare (definitiva si irevocabila) prin care se constata ca Certificatul de mostenire (ce a stat la baza cererii de revendicare) a fost obtinut prin declaratii necorespunzatoare adevarului si, in consecinta, dispune anularea lui.
Hotararea ramane definitiva si irevocabila in 2006.

- In anul 2008, acelasi proprietar, in penal, obtine o hotarare penala prin care, in baza prev. art.348 C.pr.p.desfiinteaza inscrisurile falsificate (declaratie notar si CM).
Hotararea ramane definitiva si irevocabila in 2008.

In prezent:
- Cum se poate aduce inregistrarea din CF in concordanta cu realitatea din hotararile aratate mai sus ?
legalmgm, utilizator