Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita de catre banca-abuzuri?
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita de catre banca-abuzuri?

Buna, va rog sa ma ajutati ,pentru ca nu cunosc nici un avocat la cine as putea apela.
Tatal meu are rate la 10 banci ,toate au fost luate pe pesoana fizica pe baza cuponului de pensie.De cativa ani nu mai poate achita ratele,deoarece pensia lui este mica,a tot luat credite sa achite ratele mai vechi si asa a ajuns in situatia asta.
I sa pus poprire pe pensie,sa angajat si i sa pus porire si pe salar.Recuperatorii de la celalalte banci ne ameninta incontinuuu,ne suna de o gramada de ori pe zii,ne trimit mesaje cum ca vin si fac executare silita pe bunuri.Ai mei sunt deja terorizati de recuperatori,nu inteleg ca nu mai au de unde sa le mai dea si lor,din moment ce are deja porire -si asa i se ia mai mult de jumatate din venit.Casa,teren,masina nu au.(stau in chirie),CE LI SE VA INTAMPLA,DACA VIN CU POLITIA PT. EXECUTARE CE POT SA EXECUTE??? Vor lua mobila,frigiderul din casa???? Ce sa fac,la cine sa apelez????
nu au ce sa ia, nu-i mai luati in seama. mai mult decat poprirea pe pensie/salariu nu au ce face.
Bunurile de uz casnic nu pot face obiectul executarii silite.
da, pot..
insa sunt surprins ca a putut contracta atatea credite..
e posibil undeva sa fie un fals ..sau chiar inselaciune, cred..
Din moment ce nu au alte venituri este deocamdata greu pentru creditori sa recupereze in totalitate creantele. Dar, pot recupera orice bun sau suma de bani obtinuta de catre debitor in viitor.

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU