Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... neprezentare proces!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

neprezentare proces!

Am un proces in Bacau,eu fiind parte vatamata pentru fond talharie si trebuia sa ma prezint de mai multe ori pana acum dar nu am putut.Daca nu ma mai prezint deloc la proces mi se poate intampla ceva? cum se rezolva procesul?
fiind parte vatamata, va puteti constitui, in termenul legal, parte civila si delega prerogativele procesuale unui avocat.
Da, isi poate angaja avocat dar daca instanta are nevoie sa il audize va trebui sa se prezinte la proces.
daca aveti calitatea de parte vatamata si nu doriti sa va prezentati, nu vi se poate intampla nimic. Veti primi citatie pentru fiecare termen al procesului
Este posibil ca instanta sa doreasca sa audieze si partea vatamata.
In acest caz daca nu se va prezenta se poate emite mandat de aducere.
Depinde cum va aprecia instanta.

avocat Claudiu Lascoschi