Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale este permis?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

este permis?

Este permis sa cumpar diverse marfuri din Carrefour, Real si alte magazine de acest gen si sa revand in micul meu magazin? Am intrebat mai multi contabili si unii au spus da si altii nu. Daca nu este voie care este legea care interzice acest lucru?
Va multumesc
ema19, utilizator
Din cate stiu eu, atata timp cat aveti acte de provenienta ( facturi ), puteti face acest lucru.
avocat Cristina Popescu
Puteti sa revindeti fara probleme, atat timp cat operatiunile de cumparare si vanzare sunt reflectate in contabilitate si platiti taxele legale aferente.
Va multumesc ptr. raspunsuri. Cumpar pe factura , vand pe factura platesc toatee taxele aferente. Nu inteleg de ce contabilul firmei sustine ca nu este voie sa cumpar de la genul de magazine enumerate mai sus , de aceea am intrebat si alti contabili si raspunsurile au fost diferite.
Multumesc inca o data pentru raspunsurile dvs.
Este permis. Cumparati cu factura si vindeti cu factura. Este legal.
Cred ca este momentul sa va reconsiderati pozitia fata de contabilul dvs. ! Acum!