Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Furt identitate online, pot rezolva ceva?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Furt identitate online, pot rezolva ceva?

Buna ziua.

O persoana de etnie roma imi stie detaliile, adica niste date despre mine cu care imi reseteaza frecvent parola la diverse conturi de mail, messenger etc. Cunoaste aceste detalii din om in om, avand cunostinte comune. Trimite mesaje in numele meu, discuta in numele meu si imi strica imaginea prin diverse poze obscene.

Eu am un CD de la prietena lui, scris de ea si uitat intr-un loc. Pe acel CD sunt atat fisiere cu parole la conturile lor, inclusiv al meu, cat si discutii purtate in numele meu.

De asemenea, banuiesc de exemplu ca Yahoo pastreaza lista de IP-uri care reseteaza parole, care schimba date s.a.m.d.

Intrebarea mea este simpla. Cu ce am acum la mana, pot face ceva? Pot obtine ceva in instanta?
puteti sa-i faceti plangere la politie. important e sa aveti dovezi, sa-l puteti "lega" de cd-ul ala si altele
NU, nu puteti obtine nimic, intrucat furtul de identitate, in varianta expusa de dv. nu este sanctionat de lege in Romania!
m.belu, utilizator
Schimbati-va parolele si modalitatile de resetare ale acestora (mail secundar, intrebare de control) si nu va mai putea sa intre in cont.