avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... violarea corespondentei electronice
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

violarea corespondentei electronice

Fosta mea prietena,imi sparge frecvent parolele si le inlocuieste la adresele de mail pe care le folosesc;am acolo informatii atat personale cat si de servici.Sincer,nu stiu cum face,..dar asta se intampla de ceva timp.Nu am vrut sa creez animozitati insa acest lucru imi produce grave deservicii.Cum trebuiie sa procedez?Va multumesc
NB:Chiar aceste adrese pe yahoo sunt asa usor de spart?
Inseamna ca e chiar tare fosta ta prietena de le sparge asa chiar pe toate!
depuneti o cerere de chemare in judecata la instanta de domiciliu sectia penala precizand infractiunea informatica, iar daca si trimite mailuri din contul si in numele dvs intra concurs cu infractiunile de furt de identitate si cea de folosire a identitatii, se va declansa urmarirea penala si puteti dewschide si actiunea civila pentru recuperare daune interese provocate de fapta penala.
=D> meserie prietena asta a ta:training:! Numai ca "a sparge parolele de yahoo webmail nu numai ca e improbabil ci e practic:pleasantry: IMPOSIBIL" Yahoo are si conturi platite si ia gandeste te ce ar mai fi ca sa vina nustiu care gagica sa le faca de petrecanie NU .Problema ta e alta. Sunt 3 situatii tinand cont ca e fosta prietena cu care probabil ai locuit impreuna si anume::fight:

1.Ti-a prins mailul deschis in timp ce tu te duceai pana la toaleta si a schimbat adresa alternativa de mail (adresa in care se trimit instructiuni de resetare a parolei in caz de "forgot password"). SI aici nu inteleg.Tu zici ca "ti-o sparge" poate vrei sa zici O AFLA dar nu o schimba altfel nici tu nu mai ai acces.:))

2. Folosind acelasi calculator acasa o perioada ti-a instalat un KEY LOGGER:rtfm:( program care inregistreaza orice apasare de tasta in cadrul carui program s-a tastat si ruleaza foarte ascuns.Chiar eu am in momentul de fata instalat un keylogger(nu dau nume ) testat cu 6 antivirusi. PASS OK. Acest program poate fi programat sa trimita la o anumita adresa de mail un LOG care cuprinde inregistrarile surf-ingului pe 3 zile in urma.Astfel ca orice parola ai schimba o afla. Recomand scan on line cu Trend Micro sau Bit Defender =D>:tomato:

3 Cum adica "imi sparge frecvent parolele si le inlocuieste la adresele de mail pe care le folosesc" :hammer:.Pai si cum face? Le inlocuieste si apoi ti le comunica? :O Sa poti accesa si tu acele adrese de mail? Pfff Mergi la pagina de schimbat parola ( mail options / account information ) si schimba raspunsul la intrebarile cheie. Si ai sa vezi ca nu se mai intampla :thumbup:
Nu e chiar asa cum spui, silviu3maria. Si mie mi se intimpla la fel pe Yahoo Messenger, cineva imi schimba periodic parola. Am schimbat adresa alternativa de e-mail, am schimbat si intrebarile cheie, am schimbat si parola si tot degeaba... Pur si simplu intra pe contul meu, schimba parola, revine la intrebarile cheie setate pe 10 august 2009 si trece adresa alternativa adresa mea de e-mail. Nu trimite mailuri aiurea, ci doar imi citeste mailurile si ma sacaie... Se intimpla cam o data pe saptamina...
exista mai multe explicatii.Ca de exemplu furare cockie,sniffer wireless, si sunt mai multe.Dar ca esenta explicatia este urmatoarea.Parolele yahoo sunt tinute pe serverele yahoo. Criptate.O data criptate nici macar yahoo nu le poate decripta.De aceea cand vrei sa schimbi parola O RESETEZI O SCHIMBI si nu o afli pe cea veche. deci sa presupunem ca eu trec de firewall-urile serverelor yahoo.:pleasantry:Chiar daca ajung la lista de useri tot nu pot face nimic:stunned: . gasesc ceva de genu !@#$$gvnfdf*&&665bnncvDFH433@@34 :O incriptat SHA .Si mi-ar trebui probabil cateva sute de ani ca sa decriptez o parola de genu "cristiNEL!@#$1234":duh:.(!@#$ e SHIFT cu 1 2 3 4)Deci problema e in calculator la tine.Un keylogger se poate instala de la distanta astfel: eu iti trimit o poza sub care ascund un cod executabil. tu deschizi poza dar in acelasi timp executi si secventa respectiva:slap:.Astfel eu am deschis un port,si am stabilit o legatura.Iar prog respectiv executa anumite instructiuni.ca de pilda supravegherea si inregistrarea tastaturii. Asa ca o solutie integrata antivirus te va scapa de aceste probleme:training:. Numai bine!

Alte discuții în legătură

G mail imi prezinta un raport privind ip -ul celor care deschid adresa ovidiu7676 ovidiu7676 am vreo 4 IP-diferite ce se intampla, stiam ca e sigur in comparatie cu YHAOO. (vezi toată discuția)
Furt identitate online, pot rezolva ceva? alexandru123 alexandru123 Buna ziua. O persoana de etnie roma imi stie detaliile, adica niste date despre mine cu care imi reseteaza frecvent parola la diverse conturi de mail, ... (vezi toată discuția)
Accesarea fara drept a corespondentei electronice ContSters227071 ContSters227071 Buna seara.Am o problema cu care ma confrunt in prezent privind violarea de corespondenta.Va rog daca ma poate ajuta cineva sa-mi raspunda. (vezi toată discuția)