Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Tot incerc de aproape 5 ani sa obtin pentru fiul meu pensie de urmas dupa tata. Tatal lui decedand acum 5 ani. Dosarul imi este mereu respins pentru motivul ca sotul meu avea implinita varsta de 25 de ani in momentul decesului iar pe cartea de munca nu avea decat 2 ani si 11 luni. Nu inteleg de ce este acesta un raspuns. Cui sa ma adresez??? Chiar nu inteleg cum se interpreteaza aceste legi privind pensiile de urmas, cui i se acorda de fapt si ce conditii trebuie sa indeplinesti??? Ai muncit o perioada de timp, esti parinte, si se intampla sa mori, viata este nedreapta uneori mai ales cand esti atat de tanar.... iar copilul tau nu poate beneficia de pensie de urmas doar daca...?????

Au dreptul la pensie de urmas copiii si sotul supravietuitor, daca persoana decedata era pensionar sau indeplinea conditiile pentru obtinerea unei pensii.

Sotul supravietuitor care are in ingrijire la data decesului sustinatorului unul sau mai multi copii in varsta de pana la 7 ani beneficiaza de pensie de urmas pana la data implinirii de catre ultimul copil a varstei de 7 ani, in perioadele in care nu realizeaza venituri lunare dintr-o activitate profesionala pentru care asigurarea este obligatorie sau acestea sunt mai mici de o patrime din salariul mediu brut pe economie
www.cnpas.org.