avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PFA venit ocazional si indemnizatie de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PFA venit ocazional si indemnizatie de crestere copil

Sunt salariata , si pe langa veniturile din salarii mai obtin si venituri profesionale cu caracter ocazional (PFA consultanta).
Intrebare
La calculul indemnizatiei de crestere a copilului se iau in calcul si aceste venituri daca ele nu au caracter repetitiv si nu au fost realizate pe ultimele 12 luni?
Daca se ia in calcul acest tip de venit, influenteaza cumva baza de calcul a platii cntributiilor sociale de pana la 5 salarii brute pe economie.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CATRAZ , utilizator 09:00, 31 August 2010
Veniturile din PFA se iau in considerare, insa numai cele realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii.
1. Se iau in calcul toate veniturile profesionale impozabile din cele 12 luni anterioare nasterii (inclusiv cele obtinute din activitatea de PFA).
2. Veniturile din PFA intra in suma celor 5 salarii medii brute pe economie.
tudorvaleriu a scris:

2. Veniturile din PFA intra in suma celor 5 salarii medii brute pe economie.

Cum adica? Nu se cumuleaza cu veniturile din salarii, sau ce venituri impozabile mai sunt ? Ce reprezinta acele 5 salarii medii pe economie?

Prin urmare numai suma celor 5 salarii medii brute se iau in calcul?
La aceste venituri care depasesc aceasta suma nu se platesc contributii dar ele sunt impozabile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mod de calcul venit lunar realizat ca pfa - pt indemnizatia de cresterea copilului? Amelia Muntean Amelia Muntean Sunt insarcinata in 6 luni si am atat calitatea de angajata (in prezent in Concediu de risc maternal) ca si cea de PFA - traducator, inregistrata fiscala de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru copil cu venit de pfa?? vio_f vio_f Va rog frumos, daca poate sa-mi raspunda cineva daca....ca sa poti beneficia si de venitul de la PFA , plus cel de la servici adunate, pentru indemnizatia de ... (vezi toată discuția)
venituri in calculul indemnizatiei de crestere a copilului andreea36 andreea36 Buna-ziua! Ma intereseaza daca la media veniturilor pe ultimele 12 luni din care se iau 85% pentru calcularea indemnizatiei de crestere a copilului se iau in ... (vezi toată discuția)