Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul la mostenire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul la mostenire

Buna ziua,

Parintii mei sunt divortati, tatal meu este recasatorit. Nu are alti copii, in afara de o sora mai mare de-a mea, dar a crescut fiica sotiei din a doua casatorie. Cum pot sa aflu daca i-a trecut pe numele ei (a fiicei sotiei, care este maritata) sau a sotului ei un apartament, si ce pot sa mai fac daca a facut acest lucru? Sper sa se inteleaga pt ca e complicat...:(
Se intelege cu greu. Poti face demersuri dupa decesul tatalui, nu acum. E proprietatea unui om, nu te poti interesa de ea asa, fara un temei. Dupa deces il poti declara ca facand parte din masa succesorala si cere raportul donatiei (sau ataca vanzarea, in functie de caz).
E important si daca fiica aceea a fost ori va fi adoptata de tatal tau.