Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Contributii conf. OUG 58/2010
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Contributii conf. OUG 58/2010

Va rog sa-mi spuneti daca un pensionat medical (gr.III) care beneficiaza de drepturi de autor trebuie sa plateasca cele trei contributii prevazute de OUG 58/2010.
Va multumesc.
Conform Normelor Metodologice de aplicare a OUG 58/2010, persoanelor
asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si
alte drepturi de asigurãri sociale, precum si persoanelor care au
calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt
aplicabile prevederile art. III din ordonanþa de urgenþã, respectiv
nu au obligatia sa achite contributiile de asigurari sociale , dar la ghisee poti sa primesti si alte raspunsuri din lipsa de instructaj al celor aflati acolo, sau datorita interpretarii#-o- .... se pare ca trebuie sa se aseze apele
liniuta, utilizator