avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Contributii conf. OUG 58/2010
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Contributii conf. OUG 58/2010

Va rog sa-mi spuneti daca un pensionat medical (gr.III) care beneficiaza de drepturi de autor trebuie sa plateasca cele trei contributii prevazute de OUG 58/2010.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: liniuta , utilizator 10:42, 31 August 2010
Conform Normelor Metodologice de aplicare a OUG 58/2010, persoanelor
asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii si
alte drepturi de asigurãri sociale, precum si persoanelor care au
calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt
aplicabile prevederile art. III din ordonanþa de urgenþã, respectiv
nu au obligatia sa achite contributiile de asigurari sociale , dar la ghisee poti sa primesti si alte raspunsuri din lipsa de instructaj al celor aflati acolo, sau datorita interpretarii#-o- .... se pare ca trebuie sa se aseze apele
Ultima modificare: Marți, 31 August 2010
liniuta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce contributii sunt de achitat liniuta liniuta Sunt pensionata grad 3 si angajata cu drept de autor salar lunar fix , va rog sa-mi spuneti ce contributii am de achitat conform noii OUG ? (vezi toată discuția)
Pfa+ pensionar Gabisc Gabisc Ca beneficiar al asigurarilor sociale in calitate de pensionar (partial anticipata) si PFA -activitate independenta se aplica aricolul 2 din HG 791 /anexa 2 ... (vezi toată discuția)
Oug 58/2010 sonia simineti sonia simineti Am rugamintea sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: Sint o persoana pensionara care detine o Intreprindere Individuala, cu activitate de comert. In acest ... (vezi toată discuția)