avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Socrul vrea sa o scoata afara din casa pe nora dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Socrul vrea sa o scoata afara din casa pe nora dupa moartea fiului sau.

Ma numesc nicoleta ianosovici si as vrea sa stiu daca se poate intampla ceea ce tot ameninta bunicul meu.

Dupa decesul tatalui meu, mama a ramas sa locuiasca cu bunicii mei, din partea tatalui.Dar bunicul meu este un alcoolic, iar acum nu o mai suporta pe mama, ii face viata un calvar si tot o ameninta cu tot felul de lucruri, chiar ca o da afara din casa.

Casa este proprietatea bunicilor mei, in care au locuit impreuna cu fiul lor si nora, timp de 26 de ani.

Mi se pare absurd ca dupa 26 de ani de munca si investitie in acea casa sa fie data afara, mai ales ca majoritatea lucrarilor din casa au fost facute de mama si tata.

Nu se astepta nimeni sa decedeze tatal meu asa devreme si mama sa ajunga in situatia asta.

As dori sa stiu daca poate sa fie data afara din casa asa usor ? Chiar nu are nici un drept dupa atatia ani de munca acolo?
Cel mai recent răspuns: nicoleta ianosovici , utilizator 08:15, 31 August 2010
mama dvs nu are drept de proprietate asupra casei. socrii dansei ii pot face actiune de evacuare.
Socrii o pot evacua pe mama dvs, insa aceasta paote cere restituirea
valorii imbunatatirilor efectuate la acea casa.
Pana la restituirea valorii imbunatatirilor paote invoca
mama dvs un drept de retentie.
Da, poate invoca un drept de retentie doar ca si el poate invoca prescriptia ceea ce ar insemna ca nu mai are dreptul la banii investiti.
Legislatia are grave carente in astfel de probleme juridice.
Sa va angajati neaparat avocat intrucat situatia nu este chiar simpla.
Chiar ar trebui sa va angajati un avocat superior fata de avocatul lui pt ca trebuie sa va apere f serios...

avocat Claudiu Lascoschi
Oricum, sa nu plece pana nu exista o hotarare judecatoreasca def. si irevoc. de evacuare impotriva ei.
Amiabil sa nu plece, decat dupa ce socrii castiga procesul.
Sa isi angajeze avocat, sa exercite toate caile de atac.
Da, fara hotarare de evacuare si executare silita nu va poate evacua...cu forta...

Alte discuții în legătură

Partaj mariw mariw buna ziua. am 20 de ani,locuiesc cu parinti si cu bunica,bunicul meu a plecat din casa,acum traind in concubinaj cu alta femeie. acum vrea sa ne evacueze ... (vezi toată discuția)
Dreptul de evacuare cladire Monica Boeru Monica Boeru Bună ziua Locuiesc cu soțul și cei doi copii în casa bunicii soțului din partea socrului.Precizez ca și socrii mei locuiesc în aceeași casa ,inclusiv ... (vezi toată discuția)
Evacuare fortata Biaboa Biaboa Buna ziua! Sper sa ma ajutati sa ma lamuresc cu o problema. Eu si sotul meu locuim in casa socrilor mei. Am stabilit de comun acord inca de la inceput sa ... (vezi toată discuția)