Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare fortata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare fortata

Buna ziua!
Sper sa ma ajutati sa ma lamuresc cu o problema. Eu si sotul meu locuim in casa socrilor mei. Am stabilit de comun acord inca de la inceput sa ocupam doua camere din casa, pe care in timp le-am renovat. Locuim aici de 5 ani. Socrul meu ne-a spus ca daca investim bani in casa o facem pentru noi si ca aceste camere vor fi trecute pe numele nostru intr-un viitor apropiat.
In urma unei certe avute cu una din cumnatele mele, s-a intors impotriva nostra pentru ca i-am tinut ei partea. Acum ne ameninta ca ne va da afara din casa.
Mentionez ca soacra mea are un handicap de tip 6, grav iar socrul meu este curatorul ei, adica este singurul cu drept de semnatura.
Ce putem face?
Ne poate da afara din casa? Si daca da, ne vom putea recupera banii investiti?
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns.
din pacate, socrul dvs. va poate evacua .
in masura in care puteti dovedi renovarile si imbunatatirile aduse camerelor in care ati locuit , aveti posibilitatea de a cere in instanta recuperarea acestor investitii .
roxanel a scris:

din pacate, socrul dvs. va poate evacua .
in masura in care puteti dovedi renovarile si imbunatatirile aduse camerelor in care ati locuit , aveti posibilitatea de a cere in instanta recuperarea acestor investitii .

si aveti un drept de retentie asupra celor doua camere
Exista mai multe probleme de ordin juridic.
Va poate evacua.
Dreptul de retentie este discutabil daca opereaza.
Se pare ca a survenit termenul de prescriptie de 3 ani.Au trecut 5 ani de atunci.
Trebuie foarte bine gandita treaba intrucat daca cere evacuarea trebuie sa va aparati cum puteti mai bine.
Cati bani ati investit?

avocat Claudiu Lascoschi
Aproximativ 6000 euro. Din pacate nu putem dovedi cu facturi pentru ca nu s-a pus problema pana acum. Dar exista poze "inainte si dupa" si foarte multi prieteni care stiu cat am muncit.
Totusi pentru a solicita evacuarea nu i-ar trebui niste motive plauzibile? Noi nu am facut niciodata probleme, in schimb el este foarte recalcitrant mai ales cand consuma alcool.
Nu ii trebuie motive.
Poata sa va evacueza pur si simplu.