avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare tolerat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare tolerat

Buna ziua,va rog sa-mi dati un sfat in urmatorul caz :

Dupa divort,un cuplu continua sa traiasca in concubinaj,locuind in casa parintilor baiatului, ambii tolerati timp de 12 ani.
In urma unor neintelegeri , parintii-proprietari vor sa-i evacueze pe copii .Ce drepturi au cei doi tineri avand in vedere ca au renovat casa ,au construit anexe,au mobilat-o,etc.Toate investitiile au fost facute de concubina - mai are ea vreun drept asupra lor?
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 20:08, 16 Septembrie 2009
Concubina are un drept de creanta cu privire la imbunatatirile aduse.Au , de asemenea ,ambii, drept de proprietate asupra mobilei .(in functie de cine a facut plata pretului)

tolerati timp de 12 ani.


Ce intelegeti prin "tolerat "?
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
are un drept de creanta asupra investitiei facute(daca face si dovada acestui lucru)
chiar daca a fost facuta investitia in cauza, tot pot fi evacuati pe cale de instanta
Ambii tineri au domiciliul la adresa respectiva , deci locuiesc acolo ca tolerati ,nu?
Atata vreme cat au domiciliul acolo nu poate nimeni sa-i evacueze in mod ilegal.
In ceea ce priveste anexele, mobila etc. cel care a facut aceste investitii are un drept de creanta, dar trebuiesc dovedite prin inscrisuri ori alte mijloace de proba daca se ajunge la instanta.
din cate scrie, doar concubina a facut investitii(deci dupa divort),astfel ca doar ea are drept de creanta.

Alte discuții în legătură

Cum o pot evacua pe cumnata mea din casa parintilor niculina_d niculina_d Buna ziua, povestea este lunga. In casa parintilor mei sta fratele meu impreuna cu cumnata(mentionez ca doar tata mai traieste). Ei s-au casatorit in 1993. ... (vezi toată discuția)
Proprietate il_so il_so In anul1992 mama a cumparat de la fostul ICRAL apartamentul in care locuia cu chirie(e vorba de legea prin care chiriasii puteau cumpara locuinta cu plata in ... (vezi toată discuția)
Buna seara , as dori sa expun si eu o situatie iar cineva sa ... Cristi_1984 Cristi_1984 Buna seara , as dori sa expun si eu o situatie iar cineva sa ma lamureasca cu niste raspunsuri . O cunostiinta a mea a ridicat cu ceva ani in urma o casa , cu ... (vezi toată discuția)