Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare tolerat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare tolerat

Buna ziua,va rog sa-mi dati un sfat in urmatorul caz :

Dupa divort,un cuplu continua sa traiasca in concubinaj,locuind in casa parintilor baiatului, ambii tolerati timp de 12 ani.
In urma unor neintelegeri , parintii-proprietari vor sa-i evacueze pe copii .Ce drepturi au cei doi tineri avand in vedere ca au renovat casa ,au construit anexe,au mobilat-o,etc.Toate investitiile au fost facute de concubina - mai are ea vreun drept asupra lor?
Concubina are un drept de creanta cu privire la imbunatatirile aduse.Au , de asemenea ,ambii, drept de proprietate asupra mobilei .(in functie de cine a facut plata pretului)

tolerati timp de 12 ani.

Ce intelegeti prin "tolerat "?
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
are un drept de creanta asupra investitiei facute(daca face si dovada acestui lucru)
chiar daca a fost facuta investitia in cauza, tot pot fi evacuati pe cale de instanta
Ambii tineri au domiciliul la adresa respectiva , deci locuiesc acolo ca tolerati ,nu?
Atata vreme cat au domiciliul acolo nu poate nimeni sa-i evacueze in mod ilegal.
In ceea ce priveste anexele, mobila etc. cel care a facut aceste investitii are un drept de creanta, dar trebuiesc dovedite prin inscrisuri ori alte mijloace de proba daca se ajunge la instanta.
din cate scrie, doar concubina a facut investitii(deci dupa divort),astfel ca doar ea are drept de creanta.