Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietate

In anul1992 mama a cumparat de la fostul ICRAL apartamentul in care locuia cu chirie(e vorba de legea prin care chiriasii puteau cumpara locuinta cu plata in rate).Pe contractul de vanzare -cumparare este trecuta doar mama ca proprietar.Se pare insa ca o parte din rate au fost platite de fiica ei care era girant(nu stiu exact care a fost situatia).In urma unor neintelegeri mama ar vrea sa o evacueze pe fiica..poate face acest lucru?Daca cumva fiica a platit o parte din rate e posibil sa se schimbe ceva in statutul juridic al proprietatii?sau ce scrie pe contractul de vanzare-cumparare este sfant?.....va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat....multumesc
Nu se va schimba statutul juridic al proprietatii.
Fiica ar putea solicita daca va fi cazul, intr-un proces de evacuare, printr-o cerere reconventionala, un drept de retentie, pana cand mama sa ii va returna suma platita de aceasta in calitate de girant.
Acum insa mai pot exista si discutii cu privire la prescriptia dreptului acesteia (fiicei) de a solicita aceste sume.
Imbunatatiri a facut fiica in acel imobil?Ar putea sa ceara si c/v imbunatatirilor...de exemplu.
Informatiile dvs. nu sunt suficiente pentru a va sfatui in mod concret.:)
Proprietarul apartamentului este si ramane mama. In cazul in care o parte din rate au fost achitate de fiica, dreptul acesteia la restituirea sumelor se prescrie in termen de 3 ani. Fiica ar avea un drept de retentie asupra bunului numai in situatia in care ar fi efectuat investitii sau imbunatatiri la bunul respectiv.
il_so a scris:

In anul1992 mama a cumparat de la fostul ICRAL apartamentul in care locuia cu chirie(e vorba de legea prin care chiriasii puteau cumpara locuinta cu plata in rate).Pe contractul de vanzare -cumparare este trecuta doar mama ca proprietar.Se pare insa ca o parte din rate au fost platite de fiica ei care era girant(nu stiu exact care a fost situatia).In urma unor neintelegeri mama ar vrea sa o evacueze pe fiica..poate face acest lucru?Daca cumva fiica a platit o parte din rate e posibil sa se schimbe ceva in statutul juridic al proprietatii?sau ce scrie pe contractul de vanzare-cumparare este sfant?.....va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat....multumesc
E adevarat ca s-au facut oarecare imbunatatiri(gresie si faianta la baie si bucatarie,calorifere noi,etc) dar nu au fost facute neaparat de catre fica....mai ales ca ea nu poate demonstra acest lucru...imbunatatirile au fost facute in comun,mama avand dintotdeauna o pensie bunicica--1200 ron in acest moment...presupun ca in aceasta situatie ficei i s-ar cuveni doar o anumita cota din valoarea estimata a acestor imbunatatiri,nu intreaga suma
fiica are un drept de creanta in ceea ce priveste renovarile efectuate la imobil .
dar acest drept de creanta este supus termenului de prescriptie generala de 3 ani .
astfel, functie de perioada de timp trecuta de la data efectuarii renovarilor se poate calcula daca dansa mai este in termen sau nu de a invoca acest drept .
oricum trebuie sa aiba inscrisuri doveditoare in acest sens .