Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... familie monoparentala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

familie monoparentala

Buna ziua, va rog sa-mi spune-ti daca o mama salariata singura cu un copil de 10 ani (sot decedat) poate beneficia de anumite avantaje, si care acte normative reglementaza acest lucru. Multumesc anticipat!
O.U.G. nr. 105/2003 şi Legea 236 din 31 octombrie 2008, cu modificările şi completările ulterioare.
Alocaţia de susţinere pentru familii monoparentale se acordă familiilor formate din persoană singură şi copii în vârsta de până la 18 ani aflaţi în întreţinere şi care locuiesc împreună cu aceasta.
Persoana singură poate fi o persoană aflată în una din urmatoarele situaţii:
necasatorită;
vaduva;
divortata;
al carei sot/sotie este arestata preventiv pe o perioada mai mare de 30 zile si executa o pedeapsa privativa de libertate;
a fost numit tutore sau i s-a încredintat sau dat în plasament unul sau mai multi copii.
Cuantumul alocaţiei de susţinere pentru familii monoparentale
pentru familia cu 1 copil = 70 lei
pentru familia cu 2 copii = 80 lei
pentru familia cu 3 copii = 85 lei
pentru familia cu 4 sau mai mulţi copii = 90 lei

Acte necesare pentru intocmirea dosarului
-cerere-tip întocmită de reprezentantul familiei;
-actele doveditoare privind componenţa familiei (livretul de familie completat la zi, original şi copie);
-adeverinta de la scoala pentru copiii de varsta scolara din care sa rezulte ca acestia frecventeaza o forma de învatamânt organizata potrivit legii - trebuie actualizata din trei in trei luni - (exceptie fac copiii care nu frecventeaza scoala din motive de sanatate dovedite cu certificat medical);
-adeverinta de salariat, acte privind toate veniturile si proprietatile pe care le are familia, adeverinta de proprietate de la Directia de Taxe si Impozite, certificat fiscal de la Trezorerie;
-cupon de pensie pentru pensionari;
-cupon de alocatie pentru copii de pana la 7 ani;
-buletin (carte) de identitate pentru parinte (original şi copie);
-certificat de nastere copii sau daca este cazul buletin sau cartea de identitate (original şi copie);
-certificat de casatorie (original şi copie);
-după caz: hotărârea judecătorească prin care soţul /soţia este declarat/declarată disparută;
-hotărârea judecătorească prin care soţul /soţia este arestat(ă) preventiv pe o perioadă mai mare de 30 de zile sau execută o pedeapsă privativă de libertate şi nu participă la intreţinerea familiei;
-dispoziţia primarului privind instituirea tutelei;
-certificatul de încadrare într-un grad de handicap prezentat de familiile care au în întreţinere copii cu handicap, de vârsta şcolara şi care nu frecventează şcoala (original şi copie);
-certificat de deces al sotului (original şi copie);
-dosar incopciat
Dosarul se depune la Primăria localităţii în a cărei rază teritorială locuieşte familia - Direcţia Protecţie şi Asistenţă Socială.

Marcel Mihalache, Avocat