Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pasi infiintare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pasi infiintare SRL

Buna ziua
Aveti idee care sunt pasii pentru infiintarea unui SRL?Cei de la Registrul Comertului m-au "sfatuit" sa imi fac o programare la ei, sa imi redacteze actul constitutiv. Este obligatoriu?Nu pot sa il redactez singur?
Multumesc.
Sfatul meu este sa lasati specialistii sa faca actul constitutiv al societatii pt. a nu avea surprize neplacute.
Este bine ca fiecare dintre noi sa faca ceea ce stie mai bine.
Gabriel Trifu, Avocat
1. verificare si rezervare disponibilitate firma la orc - 64 lei;
actul constitutiv il puteti redacta dvs. conform art. 5 alin. 6 si 7 din L 31/1990:
(6) Actul constitutiv se încheie sub semnătură privată, se semnează de toţi asociaţii sau, în caz de subscripţie publică, de fondatori. Forma autentică a actului constitutiv este obligatorie atunci când:
a) printre bunurile subscrise ca aport la capitalul social se află un teren;
b) se constituie o societate în nume colectiv sau în comandită simplă;
c) societatea pe acţiuni se constituie prin subscripţie publică.
(7) Actul constitutiv dobândeşte dată certă şi prin depunerea la oficiul registrului comerţului.
la Reg Com e in jur de 170lei redactarea actului dar daca nu aveti un model de la o alta firma e bine sa ii lasati pe ei sa se ocupe.
Pai tocmai asta e cu..."specialistii" de la Registrul Comertului. Am fost cu un alt act constitutiv pentru o actualizare.AU UITAT SA IMI TREACA DIN FOSTUL ACT CONSTITUTIV NISTE CODURI CAEN!!!Cand am avut nevoie de ele..ia-le de unde nu-s...Stat la cozi, timp pierdut, nervi, stress...
Multumesc.
De asta este indicat sa apelati la specialisti din exterior, la un avocat sau jurist.
El va sta la cozi, va redacta ce si cum trebuie, va da si data certa, nu trebuie decat sa comandati si sa platiti.
Oricum, onorariul nu se ridica atat cat sa nu va convina, fata de stresul pe care-l luati la ORC dvs.