Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... probleme la constructia unui spatiu comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

probleme la constructia unui spatiu comercial

Buna ziua
va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri

doersc sa construiesc un spatiu comercial pentru deschiderea unui magazin de aprox 24mp in curtea proprie, aflata in mediul rural. curtea in care doresc sa construiesc se afla cu deschidere la drumul national, asfaltat, (soseaua care strabate satul, centrul satului, de altfel) iar magazinul ar avea iesire la trotuarul de asemenea asfaltat.
problema este ca am mers la primarie si am discutat in legatura cu avizele care imi trebuie pentru demararea constructiei, si mi s-a spus ca e foarte complicat, ca imi trebuie o carte funciara separata, pentru magazin, fiindca e destinat ca spatiu comercial. in conditiile in care nici la casa nu am carte funciara, fiindca e o casa batraneasca din mediul rural.
mentionez ca am discutat cu viceprimarul, si el proprietar al unui magazin in acelasi sat.

m-am documentat pe internet si am gasit legea 50/1991 care reglementeaza astfel de constructii , insa nu prea stiu cum sa procedez ca sa pot scoate avizele, care sunt primii pasi pe care trebuie sa i fac sa incep procedurile

va multumesc anticipat !

Valentina
Primul pas este intocmirea unui proiect, apoi certificatul de urbanism si autorizatia de construire, care tot primaria v-o da.
Deci, faceti ca ei.
Daca aveti deschidere la drumul principal, iar acesta este Drum National, va trebuie si un aviz de la DRDP.
Primul demers este cel de obtinere a Certificatului de Urbanism.
Veti intocmi un dosar care va contine mai multe documente, dintre care mentionez un Memoriu Tehnic si un Plan de Amplasament (care, de obicei, se intocmesc de catre un arhitect).

Lipsa cartii funciare ar putea reprezenta, intr-adevar, o problema !.

Dupa obtinerea Certificatului de Urbanism, veti avea posibilitatea de a cunoaste, cu exactitate, care sunt avizele, ce va sunt necesare, deoarece ele sunt mentionate in acest Certificat.