Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... masina cu acte de Italia sechestrata in Italia - ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

masina cu acte de Italia sechestrata in Italia - revizie expirata

buna ziua. am cumparat in romania o masina inmatriculata in italia, avand acte de italia. am semnat c-v-c dar nu am mai inmatriculat-o in romania. am plecat in italia si acolo am fost oprit de politie si mi s-a confiscat masina si certificatul de inmatriculare pe motiv ca revizia nu era facuta din 2007. nu am stiut. ce pot sa fac sa imi recuperez certificatul si masina?
Certificatul il recuperezi dupa ce faci revizia.

Du-te la cel mai apropiat birou al Motorizzazione Civile, vezi daca certificatul a ajuns la ei (de obicei e trimis in provincia unde proprietarul e rezident) si cere sa te programeze sa faci revizia.

Daca nu te duci tu in timp util, masina va fi vanduta de tribunal.